17 lipca 2019

Usłysz tradycję

Brodka, Dorota i Henryk Miśkiewicz, Adam Bałdych i Krzysztof Dys oraz Katarzyna Groniec –wystąpią w nieoczywistym dla siebie repertuarze tradycyjnym podczas tegorocznego koncertu re:tradycja – specjalnej produkcji Warsztatów Kultury realizowanej w ramach Festiwalu Jarmark Jagielloński (16-18 sierpnia 2019, Lublin). W programie także muzyka ludowa z Tracji, tradycyjna muzyka baskijska, niezwykłe litewskie pieśni sutartines czy polska muzyka tradycyjna grana do tańca.

Jednym z najważniejszych punktów programu Jarmarku Jagiellońskiego są koncerty. Muzyka tradycyjna prezentowana jest zarówno na dużej scenie festiwalu, jak również podczas nocnych potańcówek, ale także za dnia na uliczkach Starego Miasta, między stoiskami rzemieślników. W programie:

re:tradycja
Po raz kolejny zobaczymy unikalny na skalę kraju koncert re:tradycja. To produkcja Warsztatów Kultury, w ramach której artyści znani ze współczesnej sceny muzycznej spotykają się w tradycyjnym repertuarze z muzykami wiejskimi. W sierpniu tego roku na scenie Jarmarku Jagiellońskiego wystąpią Dorota i Henryk Miśkiewicz z Janiną Pydo w towarzystwie kapeli, Katarzyna Groniec z Zespołem Śpiewaczym z Dobrowody, Adam Bałdych i Krzysztof Dys we wspólnym występie z wybitnym skrzypkiem Janem Kmitą i jego kapelą oraz Brodka w repertuarze tradycyjnym Beskidu Żywieckiego z Barbarą Biegun i Kapelą Ficek/Blachura.
16.08 | 19.30 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Jarmark Jagielloński to także okazja, aby usłyszeć tradycyjną muzykę z innych części świata. Czy wiecie jak brzmi dionizyjska Tracja? Jesteście ciekawi połączenia muzyki Libanu, Turcji, Brazylii i Indii w jednym projekcie? Nie zabraknie też brzmień prosto z Litwy, z którą świętujemy w tym roku 450-lecie Unii Lubelskiej.

Rodopi Ensemble – Ścieżki Dionizosa / Tracja – Azja Mniejsza”| Grecja
Zespół wykonuje muzykę unikalnej społeczności greckiej mieszkającej na terenie Tracji, w miejscu na styku muzycznych kultur północy, południa, wschodu i zachodu. Pradawne królestwo jest domem antycznych herosów oraz bogów i jest szczególnie dobrze znane jako miejsce, z którego przywędrował kult Dionizosa, boga wina, płodności i rozkoszy. Rodopi kontynuuje i przekazuje tradycje muzyczne młodszym pokoleniom. Jest jednym z najdłużej działających zespołów muzycznych w regionie Tracji i od wielu lat bierze udział w wydarzeniach i festiwalach. Podczas Festiwalu Alkis Zopoglou z zespołem poprowadzi również warsztaty tańca.
17 sierpnia | 19.30 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

‚ndiaz | Francja
Zespół wykonuje tradycyjną muzykę bretońską, do której poszczególni muzycy wprowadzają swoje charakterystyczne brzmienia wynikające z wielu doświadczeń muzycznych.
Projekt współtworzą Youn Kamm, który przy pomocy trąbki kieruje swoje kroki na nuty pełne zapachu Libanu i Turcji, Yann Corre cały zanurzony w brazylijskim forrò, Jerome Kerihuel, który doskonalił swoją technikę perkusyjną w Indiach i Timothée Le Bour w grze na saksofonie inspirujący się tradycyjną muzyką rumuńską. Koncert w Lublinie będzie pierwszym występem zespołu w Polsce. Podczas pełnych energii koncertów grupy ‘ndiaz publiczność chętnie uczestniczy w tradycyjnych tańcach bretońskich, do nauki których zachęcamy podczas warsztatów tańca, planowanych na dzień przed występem zespołu.
17 sierpnia | 21.00 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Trys Keturiose | Pieśni rytualne pszczół | Litwa
Zespół Trys Keturiose od ponad 30 lat wykonuje oryginalne litewskie pieśni polifoniczne zwane sutartinės. Tym, co wyróżnia je na tle litewskiej muzyki ludowej jest różnorodne użycie interwałów, akcentowanych schematów rytmicznych, przeplatanie się głosów, równoczesne wyśpiewywanie dwóch różnych tekstów (głównego oraz refrenu). Te cechy, charakterystyczne dla pieśni polifonicznych, wymagają od artystek doskonałej jedności. Grupa ma duże doświadczenie w pieśniach ludowych, lecz nie naśladuje nagrań archiwalnych, ale raczej próbuje zachowywać autentyczny kolor dźwięku sutartines. Pieśniarki starają się zrozumieć archaiczny język, doświadczyć głębokiego przeżycia duchowego i estetycznego oraz przekazać te uczucia współczesnemu słuchaczowi. Współpracują także ze współczesnymi kompozytorami i artystami, nawiązując do sztuki współczesnej.
18 sierpnia | 14.00 | Bazylika oo. Dominikanów, ul. Złota 9

Babadag | Polska
Babadag to autorska formacja Oli Bilińskiej, w której eksperymentuje ona z interesującymi ją wątkami i warstwami muzyki tradycyjnej, nadając im formy i brzmienia często zupełnie z tradycją nie kojarzone, a kierujące się w stronę elektronicznej psychodelii. Ola Bilińska zaprosiła do współpracy siostry Kriščiūnaitė z Litwy. Lauksmina, Raminta i Dominyka od najmłodszych lat wykonują wielogłosowe tradycyjne pieśni litewskie. Obok nich na scenie pojawi się także trzech uznanych muzyków polskiej sceny alternatywnej: Hubert Zemler, Sebastian Witkowski i Igor Nikiforow. Liderka, zafascynowana bliskością geograficzną i innością kulturową Litwy oraz nieco egzotycznym pięknem brzmienia litewskiego języka, tym razem wzięła na warsztat sutartinės – prastare litewskie kanony o niezwykle ciekawej strukturze. Struktury te wykorzystała jako jedną z warstw swoich piosenek, do tradycyjnych melodii dopisując nowe teksty, po polsku i po angielsku, do starych zwrotek – nowe refreny, do linii wokalnych – instrumentalne aranże.

18 sierpnia | 20.00 | Plac Dominikański

Potańcówki Jarmarkowe
Jarmark Jagielloński nie mógłby się odbyć bez muzyki tradycyjnej z Polski oraz Jarmarkowych Potańcówek, które zaczynają się tuż po zachodzie słońca. Tak też będzie w tym roku. Przez trzy wieczory festiwalu będziemy mogli tańczyć na deskach do muzyki granej na żywo przez wiejskie kapele, bądź młodych artystów uczących się od wiejskich mistrzów. Każdy wieczór otworzy występ Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Prace Orkiestry trwają już od kilku miesięcy. Wszyscy przygotowują się na tą najważniejszą chwilę w roku – Jarmarkowe Potańcówki. Usłyszymy polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty. Przy muzyce granej na żywo będzie można bawić się do późnych godzin nocnych, wirując przy akompaniamencie ludowych melodii. Tradycyjne dźwięki zapewnią także: Kapela Butrynów, Kapela Dobrzeliniacy, Kapela Zwykli Ludzie, Kanka Franka, Kapela Jana Kmity, Janusz Prusinowski Kompania, Kapela Zedel/Gromadzka/Rosik.
16-17 sierpnia | 22.00 | 18 sierpnia  | 21.30 |  Plac Dominikański 

Przez cały czas trwania festiwalu, od piątku do niedzieli, na uliczkach Starego Miasta w Lublinie będzie można także usłyszeć tradycyjne melodie grane przez kapele: Kanka Franka, Przodki, Kapelę Ziemi Suskiej, Kapelę Babiogórską, Kapelę Butrynów oraz Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego. Spacerując między straganami Jarmarku Rzemieślniczego, będziemy mogli poczuć rytm, którym tętniła niegdyś wieś. Nie zabraknie też ukochanych przez uczestników Jarmarku Jagiellońskiego parad z kurą – symbolem festiwalu, której przygrywać będzie Orquestrina Trama z Hiszpanii. To zespół wykonujący tradycyjną muzykę inspirowaną głównie tradycjami muzycznymi Pirenejów, ale także kraju Basków, Aragonii i Andory. Parady poprowadzą niezawodni artyści Fundacji Sztukmistrze.