Polska
Stryszawa
Polska

Józef i Karol Lasik

Rzeźba, Zabawkarstwo

Pan Józef Lasik pochodzi ze Stryszawy, która jest znanym ośrodkiem zabawkarskim. Swoje pierwsze prace wykonał w wieku 9-10 lat, ale dopiero w wieku 23 lat na dobre rozpoczął swoją przygodę z rzeźbiarstwem. Wiedzę czerpał m.in. od swojego teścia – Józefa Mentla. Pan Józef tworzy drewniane zabawki i rzeźby. Do ich wykonania wykorzystuje drewno lipowe, brzozowe, sosnowe, jodłowe oraz świerkowe. Prace malowane są farbami akrylowymi i lakierami wodnymi. Tematyka prac jest różnorodna. Są to głównie zwierzątka (koniki, osiołki, kotki, krówki, ptaszki, etc.), także ruchome – kaczki, kurki, machające skrzydłami bociany, klepaki, bryczki, anioły, rzeźby sakralne i szopki bożonarodzeniowe.

Pan Józef jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, m.in.: III nagrody w kategorii tradycyjnej zabawki ludowej w V Międzynarodowym Konkursie Zabawki i Form Zdobniczych „Fantastyczna Fauna i Flora” 2002 r., wyróżnienia w zespole tradycyjnej zabawki ludowej w IV Międzynarodowym Konkursie Zabawki pt. „Przyjaciele naszego dzieciństwa” 2001 r., wyróżnienia w I Międzynarodowym Konkursie Zabawki pt. „Koniki” 1998 r., wyróżnienia w I Ogólnopolskim Konkursie na Zabawkę Ludową organizowanym przez Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach 1995 r. Oprócz udziału w wielu konkursach, pan Józef bierze udział w wystawach twórczości ludowej. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz fundacji „NADwyraz”.

Pan Karol Lasik, syn pana Józefa, twórczością zajmuje się od dzieciństwa. Od 10 roku życia czerpie wiedzę i umiejętności od swojego taty, wprowadzając także swoje pomysły. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz do fundacji „NADwyraz”.

Zabawkarstwo żywiecko-suskie zostało w 2016 r. wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.