Polska
Stryszawa
Polska

Józef i Karol Lasik

Rzeźba, Zabawkarstwo

Pan Józef Lasik pochodzi ze Stryszawy, która jest znanym ośrodkiem zabawkarskim w Polsce. Swoje pierwsze prace wykonał w wieku 9-10 lat, ale dopiero w wieku 23 lat na dobre rozpoczął swoją przygodę z rzeźbiarstwem. Tworzy zabawki i rzeźby z drewna. Do ich wykonania wykorzystuje drewno sosnowe, lipowe, brzozowe oraz jodłowe. Prace malowane są farbami akrylowymi i lakierami wodnymi. Tematyka prac jest różnorodna. Są to głównie zwierzątka (koniki, osiołki, kotki, krówki, ptaszki, etc.), także ruchome – kaczki, kurki, machające skrzydłami bociany, klepaki, bryczki, anioły, rzeźby sakralne i szopki bożonarodzeniowe.

Pan Józef jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, m.in.: III nagroda w kategorii tradycyjnej zabawki ludowej w V Międzynarodowym Konkursie Zabawki i Form Zdobniczych „Fantastyczna Fauna i Flora” 2002 r., wyróżnienie w zespole tradycyjnej zabawki ludowej w IV Międzynarodowym Konkursie Zabawki pt. „Przyjaciele naszego dzieciństwa” 2001 r., Wyróżnienie w I Międzynarodowym Konkursie Zabawki pt. „Koniki” 1998 r. wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie na Zabawkę Ludową, organizowanym przez Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach 1995 r. Oprócz udziału w wielu konkursach, pan Józef bierze udział w wystawach twórczości ludowej. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Karol Lasik twórczością zajmuje się od dzieciństwa. Od 10 roku życia czerpie wiedzę i umiejętności od swojego taty, wprowadzając także swoje pomysły. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz do fundacji „Nad Wyraz”.