6 sierpnia 2018

Podróże w czasie – fotograficzne i nie tylko | Jarmark Jagielloński

Czapki maciejówki, atelier fotograficzne sprzed stu lat i wycieczki z przewodnikiem – ruszają zapisy na kolejne wydarzenia z limitowaną liczbą miejsc w ramach Jarmarku Jagiellońskiego.

Piękne zdjęcia wykonywane zabytkowym aparatem, z wykorzystaniem szlachetnych technik fotograficznych – takie rzeczy tylko podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Na Placu po Farze stanie przenośne atelier fotograficzne niczym sprzed wieku. Za aparatem stanie Roman Krawczenko – opiekun Warsztatu Fotograficznego, mieszczącego się w Zaułku Hartwigów. Uczestnicy Jarmarku będą mogli zrobić sobie zdjęcie w strojach ludowych i przede wszystkim w czapkach maciejówkach, które są symbolem walki o wolność. Nosił je sam marszałek Józef Piłsudski i uczynił oficjalną czapką organizacji strzeleckich, a następnie żołnierzy I Brygady Legionów Polskich. Stroje ludowe do atelier zostały wypożyczone dzięki uprzejmości Muzeum Wsi Lubelskiej oraz z prywatnych zbiorów Pawła Warownego, a czapka maciejówka wykonana przy współpracy manufaktury „Nomad Service”. Tak będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, które w Lublinie świętujemy pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”. Pamiątkowe zdjęcie, wykonane techniką talbotypii na papierze fotograficznym 9x12cm, będzie można zabrać ze sobą do domu i wspominać mile spędzony czas na Jarmarku.
Kiedy: 17-19.08, w godz. 11.00-13.30, 15.00-18.00
Gdzie: Plac po Farze
Zapisy: telefonicznie pod numerem 81 533 08 18 do wyczerpania miejsc (25 dziennie) od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00. Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział bezpłatny.

Po zrobieniu zdjęcia będzie można wybrać się na spacer ze zwiedzaniem. Biuro Turystyki Kulturowej Krajka przygotowało na Jarmark Jagielloński trzy wycieczki tematyczne. Jest coś też specjalnie dla dzieci, a także dla gości spoza Polski, którzy będą mogli skorzystać z oprowadzania w języku angielskim.

Zwiedzanie Starego Miasta i Jarmarku Jagiellońskiego
Trasa prowadzi od Bramy Krakowskiej w kierunku Wzgórza Zamkowego. Po drodze na zwiedzających czekają najbardziej charakterystyczne zabytki i miejsca w Lublinie, otoczone kolorowymi jarmarkowymi straganami. W czasie spaceru nie zabraknie opowieści o twórcach ludowych, którzy oferują swe wytwory na tegorocznym Jarmarku.
Kiedy: 17-19.08 | 12.00, 13.00, 14.00, 15.00
Zbiórka: Pl. Łokietka – stoisko Biura Turystyki Kulturowej Krajka

Podróże w czasie – wycieczki dla dzieci „Lublin niepodległy”

W tym roku, w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, najmłodsi odbędą podróż w czasie do Lublina międzywojennego. Poznają namacalnie miejsca związane z ważnymi wydarzeniami, budynki, które w 1918 roku gościły historyczne już dziś, osobistości. Dowiedzą się także jak wyglądało życie codzienne w dawnym, wielokulturowym mieście i jak mijało dzieciństwo tych, którzy urodzili się w tak ważnym dla naszego miasta i kraju roku 1918.
Kiedy: 17-19.08 | 11.00-12.30
Zbiórka: Pl. Łokietka – stoisko Biura Turystyki Kulturowej Krajka

Handel i rzemiosło w wielokulturowym mieście
Gwarne jarmarki… Krzykacze i przekupki, garncarze, bednarze, ludwisarze, złotnicy, cyrulicy… Kramarze, handlarze korzenni i łokciowi, wspaniali krawcy… Biuro Turystyki Kulturowej Krajka zaprasza na historię o dawnym handlu i lubelskim rzemiośle, w dawnym wielokulturowym Lublinie.
Kiedy: 17-19.08 | 11.30-13.00
Zbiórka: Pl. Łokietka – stoisko Biura Turystyki Kulturowej Krajka

Zwiedzanie w języku angielskim
Kiedy: 17-19.08 | 16.00 -17.30
Zbiórka: Pl. Łokietka – stoisko Biura Turystyki Kulturowej Krajka

Zapisy na zwiedzanie
- do 16 sierpnia tylko poprzez e-mail: biuro@krajka-lublin.pl. Przy zapisach należy podać tytułu wycieczki, datę i godzinę oraz liczbę zgłoszonych osób).
– w dniach 17-19.08 przy stoisku Biura Turystyki Kulturowej Krajka od 10.00 do 16.00

Są jeszcze wolne miejsca na kilka warsztatów w ramach Jarmarku Jagiellońskiego. Można nauczyć się śpiewać, tańczyć lub tworzyć zazdrostki miejskie. Lista dostępnych warsztatów TUTAJ.

***

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.
Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy: Lubella, Woda Bystra, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Kultura Enter, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, Muzeum Iwana Honczara (Ukraina), Ústredie ľudovej umeleckej výroby (Słowacja) oraz Instytut Słowacki w Warszawie.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Lublin Polskie Radio Lublin, Weranda Country, kulturaludowa.pl, muzykatradycyjna.pl, ONET