Garncarstwo i ceramika

Ukraina,

Opishnja

Małżeństwo garncarzy z miejscowości Opisznja (Połtawszczyzna). Pan Yuriy garncarstwem zajmuje się od 2000 roku. Nauki pobierał u najstarszych mistrzów sztuki garncarskiej, a także w Połtawskim Narodowym Uniwersytecie Technicznym im. J. Kondratiuka na wydziale sztuki dekoracyjno-użytkowej.

 

Opisznja to niewielka miejscowość o wielkich tradycjach garncarskich, Na przełomie XIX i XX stulecia tworzyło tu ok. 1000 garncarzy, a ich wyroby „wędrowały” niemal na wszystkie kontynenty. Obecnie działa tu Narodowe Muzeum Sztuki Garncarskiej.

 

Uczennicą Y. Myrko jest jego żona Lesia, która pomaga mu przy tworzeniu i ozdabianiu wyrobów. A są to głównie tradycyjne formy ceramiki użytkowej: garnuszki, miski, dzbanki, etc. Jednakże wśród tradycyjnych form odnaleźć możemy cały szereg instrumentów glinianych – nie tylko występujące na Ukrainie okaryny, ale także pochodzące z innych kontynentów gliniane bębny, czy marakasy.

 

Pan Yuriy i pani Lesia brali udział w wielu jarmarkach i festiwalach takich jak „Kraina Mrij”, „Trypilskie koło”, „ARTpole” i innych.