Tkactwo, dziewiarstwo, krawiectwo

Polska,

Wasilówka

  • Portret tkaczki, Teresy Pryzmont. Starsza, siwa kobieta ma na ramionach jasną chustę w wielobarwne kwiaty. Pozuje na tle dywanów i makat, które tworzy.
  • Tkanina dwuosnowowa. Na ciemniejszym różowym tle widać biały wzór przedstawiający schematyczne postaci tańczących ludzi.

Pani Teresa Pryzmont należy do twórczyń, które zetknęły się z rzemiosłem już w domu rodzinnym. Pani Teresa od najmłodszych lat pomagała mamie w wykonywaniu tkanin lnianych, które wykorzystywane były w gospodarstwie – worków, ręczników, obrusów czy chodników. Od 14. roku życia zaczęła tkać samodzielnie. W latach 70′ XX wieku techniki tkania dwuosnowowego i wielonicielnicowego przekazała jej sąsiadka, pani Regina Masełbas. Pani Teresa wykorzystując technikę dwuosnowową, wykonuje charakterystyczne dla Podlasia dywany, makaty i kilimy. Mistrzyni należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jej wieloletnia działalność została uhonorowana m.in. Nagrodą im. Oskara Kolberga, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Kontakt

e-mail: teresapryz@wp.pl

telefon: +48 887636739