Czym jest Jarmark?

  • Dwie kobiety stojące przy straganie rękodzielniczym, oglądające wyroby.
  • Scena na dziedzińcu zamku lubelskiego.
  • Zdjęcie ukazuja Jarmark rzemieślniczy na Rynku na Starym Mieście. Na pierwszym planie mężczyzna sprzedający suszone kwiaty i zioła skupi awokół wyrobów kilka zainteresowanych kobiet. W tle widzimy przechodniów i inne stragany jarmarku rzemieślniczego.
  • Na zdjęciu Mateusz Wachowiak z zespołu WoWaKin. Mężczyzna stoi na scenie, ma zamknięte oczy, gra na akordeonie.
  • Jarmarkowe Podwórko, Na zdjęciu dziewczynka w sukience w kwiaty bawiąca się kurkami na pochylni, tradycyjna zabawką wykonaną z drewna i pomaloaną - pochylnia zielona, kurki żółte. Zabawka w rozmiarze XXL. W tle widzimy inne zabawki Jarmarkowego Podwórka.
  • Scena ze spektaklu dla dzieci. Widzimy dwie aktorki siedzące na krzesłach ustawionych na scenie. Karolina Ociepka siedząca po lewej stronie ubrana jest w niebieską spódnicę, czarną bluzkę i czarny kapelusz, jest uśmiechnięta, gra na barabanie - bębnie z obustronnym naciągiem i zaczepionym na górze obręczy talerzykiem, Po lewej stronie druga aktorka Katarzyna Jackowska Enemuo ubrana w czarną spódnicę i czerwoną bluzkę gra na akordeonie i śpiewa. Obok sceny po lewej stronie stoi tłumaczka Polskiego Języka Migowego Ewelina Lachowska, ubrana w czarną sukienkę. Na scenie w jej tle widzimy scenografię - kolorowy obraz ukazujący biegnące konie i karetę. Na pierwszym planie zdjęcia widzimy siedzącą publiczność.
  • Zdjęcie z koncertu re:tradycja. W centralnym punkcie fotografii widzimy artystę Olafa Deriglasoffa, ubranego w czarne spodnie, bordową koszulę i czarną kamizelkę, na głowie kaszkiet typu Angielka, w rekach trzyma gitarę. W prawej stronie fotografii stoi członek kapeli Stefana Wyczyńskiego z Lubczy Kruk Janusz grający na akordeonie. Z lewej strony fotografii w tle stoją Panowie z kapeli Lędźwa Kazimierz grający na klarnecie i Ryński Jan trzymający trąbkę. Meżczyźni z kapeli ubrani są w regionalne stroje - w czapki maciejówki w granatowym kolorze, białe koszule, kaftany granatowe z czerownymi haftami, białe szerokie pasy, spodnie w biało niebieskie paski oraz czarne buty z wysokimi cholewami.
  • Fotografia z wystawy Aleksandy Bystry. Zdjęcie wykonane w ciemnej sali, gdzie punktowo oświetlone są eksponaty. Na pierwszym planie na szarej powierzchni widizmy rozłozone susozne zioła, na drugim planie gabloty z eksponatami które ogląda kobieta. W tle widzmy ekran z wyświetlanym filmem o działalności artystki. Z prawej strony fotografii widzimy dwie plansze z wydrukami jednak nie jesteśmy w stanie dostrzec ich treści.
For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept

Jarmark Jagielloński to festiwal bazujący na kulturze tradycyjnej, z której czerpiemy to, co najpiękniejsze. Naszym celem jest prezentacja i promocja tej kultury poprzez różne formy działalności, zarówno te stricte źródłowe, autentyczne, jak i współczesne. Historia naszego miasta związana była z jarmarkami, których początek sięgał XV wieku. Wówczas szlak handlowy przebiegający przez Lublin sprowadzał do miasta kultury świata, podróżników, nomadów, handlarzy. Stąd nazwa projektu – Jarmark Jagielloński.

W ciągu kilkunastu lat istnienia festiwal ewoluował, stając się obecnie przestrzenią, w której prezentujemy przede wszystkim kulturę tradycyjną, wywodzącą się ze wsi oraz kulturę nią inspirowaną i w sposób świadomy oraz wyrażający szacunek adaptującą treści tradycyjne.

Ciekawość i chęć poznawania, odkrywania nowych kultur, otwartość i serdeczność jaką okazują sobie uczestnicy i odbiorcy Jarmarku Jagiellońskiego, motywuje nas do budowania programu nastawionego przede wszystkim na bezpośrednie relacje między artystami a widzami. Niezwykle istotna jest relacja mistrz-uczeń, nawiązywana podczas licznych warsztatów rzemiosła, śpiewu, tańca czy gry na instrumentach.
Ważna jest dla nas forma i środki przekazu, uważność w posługiwaniu się przez artystów wybranymi elementami kultury tradycyjnej. Dlatego do współpracy zapraszamy mistrzów działających w lokalnych społecznościach, kultywujących tradycje rodzinne oraz regionalne i świadomie się w nich zagłębiających.

Przekazywanie wiedzy poprzez bezpośredni kontakt, rozmowę czy obserwację, pozwala budować więź z drugim człowiekiem, a jednocześnie popularyzować oryginalne oraz często zapomniane wzory i elementy kultury tradycyjnej. Jarmark Jagielloński jest spotkaniem, zabawą, wymianą energii i komunikacji między jej uczestnikami.
Prezentujemy najbardziej naturalne dla społeczności formy, w których człowiek poprzez śpiew, taniec, muzykę tradycyjną wyraża siebie. Powracając do archaicznych, a jednocześnie najprostszych form wspólnie spędzanego czasu, powracamy do tego, co czasami zapomniane: żywego spotkania z drugim człowiekiem.

Separator

Archiwum

Zobacz więcej

Galeria zdjęć

Zobacz więcej