Dla odwiedzających
Dla wystawców

Wszystko, co musisz wiedzieć jako wystawca

Biuro Festiwalu

Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 7
20-112 Lublin

biuro@jarmarkjagiellonski.pl

+48 81 533 08 18

Termin zgłoszeń

do 28 lutego 2022

Regulamin Jarmarku

2021

To festiwal kultury i sztuki tradycyjnej odbywający się w przestrzeni Starego Miasta w Lublinie.
W programie znaleźć można Jarmark Rzemieślniczy ze stoiskami wypełnionymi wyrobami twórców ludowych, koncerty muzyki tradycyjnej i inspirowanej tradycją, warsztaty rzemiosła z mistrzami, Jarmarkowe Podwórko, czyli przestrzeń dawnych zabaw i gier, a także potańcówki, spektakle, wystawy i pokazy. Dokładny program wydarzenia opublikujemy na naszej stronie internetowej na początku lipca.

W 2022 roku zapraszamy w dniach 19-21 sierpnia, w godzinach od 10.00 do 2.00.
Jarmark od wielu lat odbywa się w podobnym czasie, czyli w drugiej połowie sierpnia.

Znajdziesz nas na ulicach, placach i w zaułkach Starego Miasta oraz na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie.

Organizatorem Jarmarku Jagiellońskiego są Warsztaty Kultury w Lublinie.
Biuro Jarmarku Jagiellońskiego mieści się pod adresem
Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 7
20-112 Lublin
Możesz skontaktować się z nami telefonicznie: +48 81 5330818
lub przez pocztę e-mail biuro@jarmarkjagiellonski.pl

Na Jarmarku Jagiellońskim nie można wykupić stoiska. Organizatorzy wraz ze współpracującymi przy projekcie specjalistami (etnologami, kulturoznawcami i znawcami sztuki ludowej) wybierają i zapraszają artystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy, aby mogli bezpłatnie prezentować swoje rzemiosło i tradycję odwiedzającym festiwal. Dlaczego? Bo tylko w ten sposób możemy zagwarantować najwyższą jakość wyrobów. Liczy się talent, autentyczne regionalne wzornictwo oraz tradycyjne wykonanie, a nie majętność twórcy. Jedyne opłaty, jakie ponoszą wystawcy Jarmarku, to koszty dojazdu oraz wyżywienia, które trzeba zorganizować na własną rękę. Nocleg w pokoju wieloosobowym oraz stoisko wystawiennicze (namiot, drewniane stoisko z daszkiem lub domek, a także stół i krzesła) zapewnia organizator.

Szukamy osób, które zajmują się tradycyjnym rzemiosłem i sztuką ludową. Tych, którzy tworzą w oparciu o lokalną tradycję, oryginalne wzory i metody wytwarzania przedmiotów, a także wiedzę i umiejętności gromadzone przez pokolenia m.in. w ramach przekazu rodzinnego. Doceniamy nie tylko podtrzymywanie tradycji w jej niezmienionej formie, ale dostrzegamy także wartość twórczych i świadomych nawiązań do niej. Uważamy, że to właśnie twórcy ludowi, ze względu na swoje ugruntowane umiejętności, wiedzę i świadomość dotyczącą wagi tradycji, są w stanie tworzyć najbardziej wartościowe przedmioty i dzieła sztuki, które będą z tej tradycji czerpać. Przynależność do organizacji zrzeszających twórców ludowych nie jest wymagana. Chcemy, by każdy z zaproszonych twórców prowadził pokazy wyrobu przedmiotów, które prezentuje. W ten sposób podkreślamy autentyczność promowanej przez nas sztuki.

Wśród dziedzin, które co roku prezentujemy na naszym festiwalu są pochodzące z tradycyjnego rzemiosła i sztuki ludowej: rzeźbiarstwo, malarstwo, garncarstwo i ceramika, hafciarstwo, koronkarstwo, plecionkarstwo, zabawkarstwo, plastyka obrzędowa i zdobnicza, lutnictwo, tkactwo, kowalstwo itp.

Zainteresowanych udziałem w nadchodzącej edycji Jarmarku Jagiellońskiego prosimy o przesyłanie zgłoszeń zawierających:
1) imię i nazwisko;
2) adres do korespondencji;
3) numer telefonu i adres mailowy;
4) krótki opis działalności (od jak dawna zajmujecie się Państwo rzemiosłem, od kogo czerpali Państwo wiedzę i umiejętności, tradycję jakiego regionu Państwo kontynuujecie itp.).
5) kilka zdjęć swoich wyrobów
na adres:
biuro@jarmarkjagiellonski.pl

lub pocztą tradycyjną na adres: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, 20-112 Lublin z dopiskiem „Jarmark Jagielloński”
Termin nadsyłania zgłoszeń: do końca lutego każdego roku.
Termin podjęcia decyzji: w połowie kwietnia każdego roku kontaktujemy się wyłącznie z osobami zaproszonymi do udziału w Jarmarku Jagiellońskim i przedstawiamy im szczegółowe informacje. Organizator ma prawo podjąć decyzję bez podawania uzasadnienia stanowiska osobom odrzuconym.

Przesłanie zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją treści dokumentu „Informacja o sposobie przetwarzania danych osobowych Uczestników projektu pn. Jarmark Jagielloński 2022″.

Decyzję podejmują organizatorzy festiwalu z ramienia Warsztatów Kultury w Lublinie wraz ze współpracującymi przy projekcie specjalistami: etnologami, kulturoznawcami i znawcami sztuki ludowej.

1. Zaproszeni twórcy na kolejnych etapach przygotowania do festiwalu otrzymują od Organizatorów dokładne informacje dot. dokumentów zgłoszeniowych, przyznanego miejsca, noclegu i pozostałych kwestii organizacyjnych. Sprawdź, czy masz wszystkie informacje, możesz wydrukować sobie mapę, adres i zapisać w telefonie numer do organizatorów.
2. Upewnij się, jak będzie wyglądało Twoje stoisko. W namiocie masz zupełnie inne możliwości prezentacji wyrobów niż w drewnianym domku. Przywieź ze sobą materiały do dekoracji i aranżacji stanowiska oraz towar w ilości, która zapewni trzydniowe funkcjonowanie stoiska. Pamiętaj, że na stoiskach mogą znajdować się tylko produkty stworzone przez zaproszonego twórcę. Nie akceptujemy pośrednictwa w sprzedaży wyrobów innych osób.
3. Zaproszonych twórców prosimy o to, by w miarę możliwości przeprowadzali na swoich stoiskach pokazy wyrobu przedmiotów, które prezentują. Podkreśli to autentyczność prac i doświadczenie rzemieślników. Zabierz więc ze sobą potrzebne materiały i narzędzia.
W jakich godzinach są otwarte stoiska wystawców na Jarmarku Jagiellońskim?
piątek – godz. 11.00-18.00
sobota – godz. 10.00-18.00
niedziela – godz. 10.00-18.00
Czas trwania całego festiwalu jest nieco inny. Po godzinie 18 rozpoczynają się koncerty, a późnym wieczorem także potańcówki.

Specjalny parking dla wystawców znajduje się na Placu Zamkowym. Należy pamiętać, że można z niego skorzystać tylko jeśli posiadamy kartę wjazdową, przygotowaną przez Urząd Miasta. Karty te muszą zostać odpowiednio wcześniej przygotowane i zatwierdzone. Czas na podanie nam lub zmianę tych danych mają Państwo do dwóch tygodni przed festiwalem. Po tym terminie nie będzie możliwe dokonanie aktualizacji i wydanie nowej karty, co uniemożliwi Państwu wjazd na teren festiwalu.

TAK! Prowadzimy Konkurs „Twórca Jarmarku Jagiellońskiego”. Każdego roku stoiska twórców biorących udział w Jarmarku Rzemieślniczym odwiedza komisja konkursowa składająca się z etnologów, kulturoznawców i znawców sztuki ludowej.
Członkowie jury oceniają kunszt artystyczny prezentowanych prac, zgodność z tradycyjnymi wzorami i techniką wykonania, przekaz istotnych wartości kulturowych oraz ogólną estetykę stoiska.
Po zapoznaniu się ze wszystkimi stoiskami i wyrobami na nich prezentowanymi, komisja przyznaje nagrody oraz wyróżnienia. W ostatnich latach Twórcy Jarmarku Jagiellońskiego nagradzani byli przygotowanymi przez Warsztaty Kultury w Lublinie pocztówkami promującymi twórczość wyróżnionych artystów oraz specjalnymi zaproszeniami do udziału w kolejnej edycji festiwalu.
Oprócz przyznawania wyróżnień, komisja przekazuje organizatorom także opinie dot. modułu rzemieślniczego festiwalu i sugestie zmian, które można wprowadzić w jego kształcie.

Poza pokazami istnieje też możliwość prowadzenia zorganizowanych warsztatów. Spośród propozycji zajęć przedstawionych przez wystawców Jarmarku Rzemieślniczego wybieramy kilkanaście, które umieszczamy w programie festiwalu.
Szczególną uwagę zwracamy na wymiar edukacyjny Jarmarku Rzemieślniczego. Zachęcamy do rozmów z odwiedzającymi Jarmark turystami, umożliwienie im poznania rzemiosł w sposób sensoryczny, szczególnie w przypadku najmłodszych odbiorców festiwalu. Liczy się dla nas zaangażowanie twórców w działania mające na celu przybliżanie twórczości tradycyjnej.

Biuro Festiwalu, w którym udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania znajduje się przy ul. Grodzkiej 7. W tym miejscu dokonają też Państwo opłaty za dodatkowe noclegi lub dostęp do prądu.

Apteka Dbam o Zdrowie, ul. Bramowa 2
Apteka Pomocna, ul. Krakowskie Przedmieście 23
Apteka PZF Cefarm, ul. Lubartowska 25
Apteka 2003, Aleja Tysiąclecia 7
Apteka Farma, Aleja Tysiąclecia 4
Apteka Ziko, ul. Nadstawna 2
Apteka Magnolia, ul. Ruska 15
Apteka Super-Pharm, Aleja Unii Lubelskiej 2 (CH VIVO!)

Polecamy Państwu korzystanie z usług licznych restauracji znajdujących się w obrębie Starego Miasta i jego okolicach. LINK www.google.com/maps/search/Stare+Miasto,+Lublin,+restauracja/
Posiłki w przystępnej cenie znajdą Państwo m.in. w:
Ambaras, ul. Noworybna 2
Bar Promyk, ul. Królewska 15
Bar Krokiecik, ul. Lubartowska 17
Bar Mieszczański, ul. Zielona 3
Piekarnie:
Piekarnia Orlikowski, ul. Lubartowska 15
Piekarnia Kuźmiuk, ul. Furmańska 4
Piekarnia Grela, ul. Królewska 7

Niestety, jesteśmy zmuszeni ograniczyć współpracę międzynarodową przy realizacji tegorocznej edycji Festiwalu. W związku z tym podczas Jarmarku Rzemieślniczego nie spotkamy się z twórcami z zagranicy. Planujemy zaproszenie wyłącznie rzemieślników z Polski.

Jest nam niezwykle przykro, że już drugi rok zmuszeni jesteśmy do tak trudnej decyzji.

Zachęcamy do śledzenia mapy rzemieślników Jarmarku Jagiellońskiego, na której znajdą Państwo kontakty zarówno do twórców z Polski, jak i z zagranicy.

Mamy nadzieję, że kolejne lata przyniosą zmianę, która pozwoli nam zaprosić artystów z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Słowacji i Węgier i wspólnie z nimi tworzyć kształt i atmosferę Jarmarku Jagiellońskiego.