30 lipca 2018

Ostatnie wolne miejsca na warsztaty Jarmarku Jagiellońskiego

Od 1 sierpnia można zapisywać się na warsztaty podczas Jarmarku Jagiellońskiego (17-19 sierpnia 2018, Lublin). W tym roku poznamy m.in. koronkarstwo z pięciu regionów Polski, sposoby wykonywania kwiatów z bibuły, technikę tworzenia instrumentów z wikliny czy tajniki powstawania lubelskiej wycinanki. Nie zabraknie też warsztatów tradycyjnego śpiewu i tańca. W programie również warsztaty garncarskie, tkackie i wiele innych.

Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularzy online dostępnych na stronie jarmarkjagiellonski.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, a na poszczególne zapisy decyduje kolejność zgłoszeń. Jeśli pojawią się pytania lub problemy z wypełnieniem formularza można dzwonić pod numer 81 533 08 18.

UWAGA!: Prosimy o punktualne zgłaszanie się na zajęcia. Jeśli o godzinie rozpoczęcia warsztatu nie pojawią się Państwo w wyznaczonym miejscu, rezerwacja jest anulowana, a miejsce na warsztacie przydzielane innym chętnym osobom.

Program Jarmarku Jagiellońskiego to koncerty muzyki ludowej i tradycyjnej, potańcówki pod gołym niebem, wystawy, tradycyjne zabawy, ale także pokazy oraz warsztaty sztuki i rzemiosł tradycyjnych, tańca czy śpiewu. Takiej wiedzy nie może przekazać nikt inny, jak tylko prawdziwi mistrzowie – specjaliści w swoich dziedzinach. Do Lublina przyjadą więc twórcy, rzemieślnicy i artyści z całej Polski, z LitwyUkrainyBiałorusiWęgier i Słowacji, a także po raz pierwszy z BułgariiSzwecji i Maroka. Na Starym Mieście w Lublinie zobaczymy więc kilkuset najlepszych twórców ludowych, prezentujących unikatowe rzemiosła, a warsztaty z nimi pozwolą uczestnikom zrozumieć kunszt, precyzję i długie godziny pracy ukryte w rękach rzemieślników i ich dziełach. W programie:

WARSZTATY Z WOLNYMI MIEJSCAMI

Warsztaty polskich tańców tradycyjnych – Marta Domachowska, kapela Katarzyny Zedel
Z pomocą energetyzującej pracy fizycznej, zabaw rytmicznych oraz kilku dziecinnie prostych sztuczek można nabyć umiejętności, które pomogą uczestnikom zyskać na swobodzie ruchu i czerpać radość z zabawy na parkietach wiejskich i miejskich zabaw, potańcówek i wesel. Ważną częścią zajęć będą ćwiczenia wspierające świadomość własnego ciała oraz kontakt z partnerem, grupą i muzykantami. Warsztaty będą także okazją do zapoznania się z kontekstami muzykowania na wsi i zachowaniami towarzyszącymi sytuacjom tanecznym oraz niektórymi zasadami wiejskiego savoir-vivre’u.
Kiedy: 17-19.08 – piątek, 15.00-18.00 – warsztat trzydniowy (deklaracja udziału przez wszystkie 3 dni)
Gdzie: Plac przed dawnym Teatrem Andersena
Zapisy: warsztaty dla osób w wieku 14+. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Zapomniane głosy dawnej połtawskiej wsi – ukraińskie pieśni tradycyjne ze wsi Kriaczkiwka – Nadiya Rozdabara, Nina Rewa, Trio Drewo
Warsztaty poświęcone będą pieśniom z Połtawszczyzny, a to za sprawą pań z legendarnego zespołu „Drewo”. Nadiya Rozdabara i Nina Rewa w towarzystwie Jurija Fedynskiego nauczą uczestników przepięknych melodii ukazujących bogactwo muzyczne śpiewów polifonicznych środkowo-wschodniej Ukrainy.
Kiedy:
17-18.08 – piątek i sobota, 14.00-17.00
19.08 – niedziela, 11.00-14.00, 16.00 (prezentacja powarsztatowa)
warsztaty trzydniowe (deklaracja udziału przez wszystkie 3 dni)
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 5a, II piętro – sala widowiskowa
Zapisy: warsztaty dla osób w wieku 16+, (8 miejsc dla kobiet, 7 miejsc dla mężczyzn). Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ


BRAK WOLNYCH MIEJSC NA PONIŻSZE WARSZTATY

LETNIA SZKOŁA KORONKARSTWA

Uczestnicy Letniej Szkoły Koronkarstwa będą mieli możliwość zapoznać się z jedną z pięciu tradycji koronkarskich, które rozwinęły się na terenie Polski. Prowadzące – doświadczone twórczynie ludowe, podczas czterodniowych zajęć podzielą się z uczestnikami warsztatów swoją wiedzą i umiejętnościami wyrobu koronek.
Nauczycielkami tymi będą:
– p. Eugenia Wieczorek (Jarocin) – koronka czółenkowa (frywolitka);
– p. Czesława Lewandowska (Ostrołęka) – kurpiowska koronka szydełkowa wykonywana ściegiem siatkowym;
– p. Mariola Wojtas (Koniaków) – koniakowska koronka szydełkowa;
– p. Irena Sapiejka (Sieradz) – sieradzka koronka szydełkowa wykonywana ściegiem siatkowym;
– p. Magdalena Cięciwa (Marcinkowice) – zakopiańska koronka klockowa;
Podczas tegorocznej Letniej Szkoły uczestnicy warsztatów wezmą także udział w dodatkowych zajęciach prowadzonych przez Urszulę Kulczyńską, projektantkę ubrań i twórczynię marki Cocoon.
Kiedy:
16.08 – czwartek, 14.00-18.00
17.08 – piątek, 14.00-18.00
18.08 – sobota, 11.00-15.00
19.08 – niedziela, 10.00-13.00, 14.00-17.00
warsztaty czterodniowe
Gdzie: Krużganki Klasztoru oo. Dominikanów
REGULAMIN
Zapisy: warsztaty dla osób pełnoletnich. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Przy zapisie należy wybrać jedną z pięciu technik koronkarskich. Zapisy TUTAJ.

WARSZTATY DLA DZIECI:

Warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły – Nadbużański Uniwersytet Ludowy
Kwiaty z bibuły zdobiły niegdyś wnętrza domów, a także wiejskie krzyże i kapliczki. Tę dziedzinę twórczości ludowej nazywamy plastyką zdobniczą. Kwiaty z bibuły mogą być miłym upominkiem dla rodziców lub dziadków, a także pamiątką uczestnictwa w Jarmarku.
Kiedy: 17.08 – piątek, 11.00-12.30
Gdzie: warsztat przy stoisku ośrodka
Zapisy: na warsztaty zapraszamy opiekunów wraz z dziećmi. Brak ograniczeń wiekowych. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty wykonywania gwiazd kolędniczych (materiał: karton) – Tetyana Fedosenko (Ukraina)
Podczas pięknego zwyczaju kolędowania od domu do domu w okresie Bożego Narodzenia wykorzystuje się wiele rekwizytów, w tym także gwiazdy kolędnicze. Taką właśnie dekorację będzie można własnoręcznie wykonać podczas Jarmarku Jagiellońskiego i zabrać ze sobą do domu. Tam doczeka Świąt, by stać się doskonałym pretekstem do powrotu do bogatych tradycji kolędniczych. Pani Tetyana zajmująca się rękodziełem od dzieciństwa, przekaże swoją wiedzę uczestnikom warsztatów. Tetyana Fedosenko należy do Ukraińskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Kiedy: 17.08 – piątek, 12.00-14.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – sala warsztatowa
Zapisy: warsztaty dla osób w wieku 8-12 lat. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty wyplatania instrumentów z wikliny – ŻyWa Pracownia
ŻyWa Pracownia to zaangażowana społecznie pracownia rzemiosł, która w swojej pracy łączy naturę i kulturę – szukając źródeł i korzeni tej drugiej. Podczas Jarmarku Jagiellońskiego nauczy nas wyplatania instrumentów z wikliny. Kto jest ciekawy jak brzmią? Zapraszamy na warsztaty.
Kiedy: 17.08 – piątek, 13.00-14.30
Gdzie: warsztat przy stoisku ośrodka
Zapisy: na warsztaty zapraszamy opiekunów wraz z dziećmi. Brak ograniczeń wiekowych. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty wykonywania papieru czerpanego – Stowarzyszenie Akademia Łucznica
Papier czerpany wytwarzany jest z włókien roślinnych przy użyciu tradycyjnych technik. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Akademia Łucznica przygotowaną wcześniej pulpę roślinną rozpuścimy w wodzie, będziemy ją czerpać na sito i odsączać.
Kiedy: 17.08 – piątek, 17.00-18.00
Gdzie: warsztat przy stoisku ośrodka
Zapisy: na warsztaty zapraszamy opiekunów wraz z dziećmi. Brak ograniczeń wiekowych. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ 

Warsztaty tkania krajek na bardku – Edyta Wiśniewska
Pani Edyta Wiśniewska interesuje się tkactwem od 2015 r. Rok później rozpoczęła badania terenowe dotyczące tkania ludowych pasów wełnianych. Efektem tego było powstanie publikacji „Krajki – tkane pasy z terenu Sokólszczyzny”. Tka m.in. w tradycyjnej technice wybieranej „na nogach”. Teraz będziemy mogli nauczyć się od niej, czym jest bardko i krajka oraz jak wygląda proces tkania.
Kiedy:
17.08 – piątek, 14.00-16.00
18.08 – sobota, 14.00-16.00
Gdzie: warsztat przy stoisku twórcy
Zapisy: na warsztaty zapraszamy opiekunów wraz z dziećmi w wieku 10+. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty wycinanek lubelskich – Roman Prószyński
Jednokolorowe, misterne wycinanki lubelskie, to dziedzina, której mistrzem jest pan Roman Prószyński. Pod jego okiem zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli poznać nie tylko technikę wycinanki, ale także symbolikę ukrytą w tych ozdobach.
Kiedy:
17.08 – piątek, 17.00-18.30 | wiek 6-12 lat
18.08 – sobota, 16.00-17.30 | wiek 13+
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy: Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ 

Warsztaty pisanek lipskich metodą batikową  Krystyna Cieśluk
Pani Krystyna wykonuje tradycyjne pisanki ozdabiane techniką batiku. Rozgrzany wosk pszczeli nanosi na jajko, które następnie farbuje. Usuwając wosk, odsłania znajdujący się pod nim kolor. Gdy czynność ta powtórzona zostanie kilkakrotnie, na powierzchni jajka pojawiają się wielobarwne wzory.
Kiedy:
17.08 – piątek,15.00-17.00 | wiek: 8-12 lat
19.08 – niedziela, 12.00-14.00 | zapisy, wiek: 13+
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – sala warsztatowa
Zapisy: Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty wykonywania bransoletek szydełkowych – Nadbużański Uniwersytet Ludowy
Nadbużański Uniwersytet Ludowy opierając się na niematerialnym dziedzictwie kulturowym regionu, integruje wspólnoty lokalne. Skupione wokół Uniwersytetu twórczynie ludowe przekażą uczestnikom warsztatów umiejętności, które do dzisiejszego dnia kultywowane są w ich miejscowościach.
Kiedy: 18.08 – sobota, 10.30-12.00
Gdzie: warsztat przy stoisku ośrodka
Zapisy: na warsztaty zapraszamy opiekunów wraz z dziećmi. Brak ograniczeń wiekowych. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty wykonywania zabawek z siana – ŻyWa Pracownia
Na warsztatach dzieci stworzą zabawki z siana. Ich różnorodne kształty i funkcje, oraz sposób ich wykonywania nawiązywać będą do tradycji. Być może uda się też wypleść bardziej współczesne zabawki. Szykuje się świetna zabawa!
Kiedy: 18.08 – sobota, 12.30-14.00
Gdzie: warsztat przy stoisku ośrodka
Zapisy: na warsztaty zapraszamy opiekunów wraz z dziećmi. Brak ograniczeń wiekowych. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty lepienia glinianych gwizdawek – Anna i Rajmund Kicmanowie
Państwo Kicmanowie specjalizujący się w tworzeniu ceramiki i rzeźby w glinie zapraszają na warsztaty tworzenia gwizdawek – prostych „instrumentów” w kształcie ptaszków.
Kiedy:
18.08 – sobota, 16.00-18.00
19.08 – niedziela, 16.00-18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy: warsztaty dla dzieci w wieku 7+. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty wykonywania pająków – Roma Gudaitienė (Litwa)
Pani Roma Gudaitienė zajmuje się wycinankarstwem i pleceniem ze słomy od 2007 roku. Umiejętności i wiedzę przejęła od mamy i babci. Podczas warsztatu będzie można poznać tajniki wykonywania pająka, wieszanego w domu symbolu szczęścia i dobrobytu.
Kiedy:
18.08 – sobota, 15.00-17.30
19.08 – niedziela, 15.00-17.30
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – sala warsztatowa
Zapisy: na warsztaty zapraszamy opiekunów wraz z dziećmi. Brak ograniczeń wiekowych. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty tkania na krosienkach – Nadbużański Uniwersytet Ludowy
Choć proces tkania jest czynnością trudną i czasochłonną, instruktorki Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego przybliżą tę technikę dzięki wykorzystaniu niewielkich krosienek. Przy ich użyciu powstaną kolorowe dywaniki, które staną się np. podkładkami pod kubki.
Kiedy: 19.08 – niedziela, 10.30-12.00
Gdzie: warsztat przy stoisku ośrodka
Zapisy: na warsztaty zapraszamy opiekunów wraz z dziećmi. Brak ograniczeń wiekowych. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty wykonywania koronki teneryfowej – Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej
Do wykonywania koronki teneryfowej niezbędna jest ramka z wystającymi z niej igiełkami, na których zaczepione są nici. Dzięki oplataniu powstają (zazwyczaj koliste lub rozetowe) wzory. Kto chce się nauczyć tej pięknej sztuki?
Kiedy: 19.08 – niedziela, 12.30-14.00
Gdzie: warsztat przy stoisku ośrodka
Zapisy: warsztaty dla dzieci w wieku 10-17 lat. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty malowania drewnianych zwierzątek – Wiesława Łoboz
Pani Wiesława razem z mężem od lat zajmuje się wykonywaniem tradycyjnych drewnianych zabawek. Na warsztatach dzieci będą mogły własnoręcznie ozdobić przygotowane wcześniej figurki zwierząt.
Kiedy: 19.08 – niedziela, 13.00-15.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy: warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty budowy prostych instrumentów trzcinowych – Krzysztof Busk
Pan Krzysztof wykonywaniem instrumentów zajmuje się od 2011 roku. Tworzy je zarówno ręcznie, jak i maszynowo, wykorzystując drewno, cynę i miedź. Na jego stoisku znajdziemy sopiłki, dwojnice, kavale mołdawskie, fujary bezotworowe, sześciootworowe, szałamaje oraz dutki. Na warsztatach będziemy mogli zbudować prostsze formy instrumentów.
Kiedy: 19.08 – niedziela, 13.00-15.00 | wiek: 12-17 lat
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy: warsztaty dla dzieci w wieku 12-17 lat. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty plecionkarstwa – Stowarzyszenie Akademia Łucznica
Co można wyczarować z wikliny? Wspólnie z instruktorem kursów prowadzonych przez Stowarzyszenie Akademia Łucznica będziemy mogli poznać tajniki pracy z tym naturalnym materiałem.
Kiedy: 19.08 – niedziela, 14.30-16.00
Gdzie: warsztat przy stoisku ośrodka
Zapisy: warsztaty dla dzieci w wieku 10+. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

ZAPRASZAMY TEŻ NA WARSZTATY DLA DZIECI BEZ ZAPISÓW:

Koronkowe historie o wolności  Warmia i Mazury „Wędrowanie” – Marta Urban-Burdalska
Już od 9-go roku życia dzieci na Warmii i Mazurach były przez rodziców wysyłane na służbę do gospodarzy do ciężkiej pracy w polu i przy zwierzętach gospodarskich. Dzień Świętego Marcina tzw. „marciny” był dniem szczególnym – wtedy kończyły się na wsi roczne umowy o pracę i wszyscy, przez jedyne 3 dni w roku, mogli cieszyć się wolnością. Wędrowali wtedy do swoich rodzin lub szukali innego miejsca pracy u bardziej uczciwego gospodarza. Podczas warsztatu będziemy wspólnie tworzyć koronkową drogę wędrówki dzieci i młodzieży wracających ze służby do rodzinnego domu. Sięgniemy do zabaw i specjalnych pieśni śpiewanych w czasie „marcinów”. Warsztat będzie opierał się na zabawach i tańcach związanych z różnymi zawodami i rzemiosłami oraz pasterstwem bardzo popularnym w regionie Warmii i Mazur.
Kiedy: 17.08 – piątek, 11.00-14.00
Gdzie: Błonia
Warsztaty otwarte bez konieczności wcześniejszych zapisów. Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat wraz z opiekunami.

Koronkowe historie o wolności  Dolny Śląsk „Latanie” – Joanna Skowrońska
Inspiracją i osnową spotkania z dziećmi są pieśni reemigrantów z byłej Jugosławii i pieśni dolnośląskie z motywami kosmogonicznymi wyjaśniające pochodzenie, wygląd ptaków i zwierząt oraz obrzęd ptasiego wesela występujący u Serbołużyczan. Dzieci, przebrane za państwo młodych i ptasi orszak weselny, przedstawią historię zaślubin wróbla i kawki. Będziemy śpiewać, tańczyć i eksperymentować z teatrem cieni, który wcześniej sami przygotujemy.
Kiedy: 18.08 – sobota, 11.00-14.00
Gdzie: Błonia
Warsztaty otwarte bez konieczności wcześniejszych zapisów. Zapraszamy dzieci w wieku 10-16 lat wraz z opiekunami.

Koronkowe historie o wolności  Radomskie „Muzykowanie” – Katarzyna Zedel
Podczas „Muzykowania” dzieci wezmą udział w zabawach i nauczą się piosenek zasłyszanych od wiejskich mistrzów z Radomszczyzny. Poznają instrumenty do dziś używane w tradycyjnych kapelach: skrzypce, basy, bębenek obręczowy, harmonię pedałową i baraban, będą ćwiczyć poczucie rytmu i rozwijać swoją muzykalność. W nawiązaniu do ażurowych elementów i misternie grawerowanych zdobień harmonii i innych starodawnych instrumentów wykonają ozdobny świecznik, a najmłodsi – prosty instrument.
Kiedy: 19.08 – niedziela, 11.00-14.00
Gdzie: Błonia
Warsztaty otwarte bez konieczności wcześniejszych zapisów. Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat wraz z opiekunami.

Warsztaty garncarskie na tradycyjnym kole – Mykola Polyakov
Pan Mykola Polyakov zajmuje się garncarstwem od 1997 roku i specjalizuje się w stylu garncarzy wołyńskich. Należy do Ukraińskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Kto chce zanurzyć ręce w glinie? Wystarczy zajrzeć na stoisko Pana Polyakova.
Kiedy: 19.08 – sobota, 12.00-14.00
Gdzie: warsztat przy stoisku twórcy
Warsztaty otwarte bez konieczności wcześniejszych zapisów. Zapraszamy dzieci w wieku 8-12 lat.

Breloczki z pomponami inspirowane gamerkami (ludowymi czapkami lubelskimi) – Agnieszka Jackowiak
W okolicach Biłgoraja szyto niegdyś czapki z sukna, które ozdabiane były kolorowymi pomponami. Dzieci podczas warsztatów będą mogły przygotować breloczki, do których przyczepią własnoręcznie wykonane pompony.
Kiedy: 19.08 – niedziela, 14.00-16.00
Gdzie: warsztat przy stoisku twórcy
Warsztaty otwarte bez konieczności wcześniejszych zapisów. Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami.

Pamiątkowe odciśnięcie motywów Jarmarku Jagiellońskiego i wzorów Lubelszczyzny na tkaninie (kurka, orkiestra, zamojskie malowanki, biłgorajskie hafty, wzory z pisanek i koronek) – Agnieszka Jackowiak
Kiedy: 18.08 – sobota, 12.00-14.00
Gdzie: warsztat przy stoisku twórcy
Warsztaty otwarte bez konieczności wcześniejszych zapisów. Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami.

WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH: 

Warsztaty budowy prostych instrumentów trzcinowych – Krzysztof Busk
Pan Krzysztof wykonywaniem instrumentów zajmuje się od 2011 roku. Tworzy je zarówno ręcznie, jak i maszynowo, wykorzystując drewno, cynę i miedź. Na jego stoisku znajdziemy sopiłki, dwojnice, kavale mołdawskie, fujary bezotworowe, sześciootworowe, szałamaje oraz dutki. Na warsztatach będziemy mogli zbudować prostsze formy instrumentów.
Kiedy: 17.08 – piątek, 14.00-16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy: warsztaty dla osób pełnoletnich. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty wykonywania koronki teneryfowej – Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej
Do wykonywania koronki teneryfowej niezbędna jest ramka z wystającymi z niej igiełkami, na których zaczepione są nici. Dzięki oplataniu powstają (zazwyczaj koliste lub rozetowe) wzory. Kto chce się nauczyć tej pięknej sztuki?
Kiedy: 
17.08 – piątek, 15.00-16.30
Gdzie: warsztat przy stoisku ośrodka
Zapisy: warsztaty dla osób pełnoletnich. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty wyrobu ozdób z drutu  Anna Valterová (Słowacja)
Pani Anna zajmuje się pisankarstwem oraz druciarstwem. Oprócz jaj wielkanocnych dekorowanych przy pomocy drutu, wykonuje także biżuterię – naszyjniki, bransoletki czy kolczyki. Należy do słowackiego stowarzyszenia twórców ludowych ÚĽUV, w ramach którego otrzymała tytuł mistrzowski. Będzie można nauczyć się od niej wykonywania pięknych ozdób z drutu. Kto wie z czym wrócimy do domu, może z własnoręcznie wykonaną biżuterią?
Kiedy:
17.08 – piątek, 14.00-16.00
18.08 – sobota, 13.00-15.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy: warsztaty dla osób pełnoletnich. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty koronki klockowej – Darina Lichnerová (Słowacja)
Pani Darina od ponad pięćdziesięciu lat zajmuje się koronką klockową. Na jej stoisku znajdziemy różnorodne produkty koronkowe wykonywane tą techniką. Należy do słowackiego stowarzyszenia zajmującego się twórczością ludową – ÚĽUV. Podczas Jarmarku Jagiellońskiego spróbuje przekazać uczestnikom swoją wiedzę.
Kiedy:
17.08 – piątek, 11.00-13.00
18.08 – sobota, 10.00-12.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy: warsztaty dla osób pełnoletnich. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty koronki czółenkowej (frywolitki) – Teresa Buczyńska
Pani Teresa zajmuje się koronką czółenkową – frywolitką od ponad czterdziestu lat. Koronka wykonywana jest czółenkiem i nićmi bawełnianymi, wzory są autorskie. Podczas warsztatów poznamy podstawy wiązania koronki frywolitkowej. Kto chce podpatrzeć techniki od mistrzyni?
Kiedy:
17.08 – piątek, 11.00-13.00
19.08 – niedziela, 10.00-12.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy: warsztaty dla osób w wieku 16+. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty wykonywania gwiazd kolędniczych (materiał: drewno/sklejka) – Tetyana Fedosenko (Ukraina)
Pani Tetyana Fedosenko zajmuje się rękodziełem od dzieciństwa. Uczyła się od babci, mamy i licznych twórców ludowych. Należy do Ukraińskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Podczas Jarmarku przekaże swoją wiedzę na temat wykonywania drewnianych gwiazd kolędniczych, których będziemy mogli użyć podczas kolędowania w okresie bożonarodzeniowym.
Kiedy: 18.08 – sobota, 12.00-14.00
Gdzie: Warsztaty Kultury Grodzka 7 – sala warsztatowa
Zapisy: warsztaty dla osób w wieku 16+. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty strugania drewnianych koników – Marian Łoboz
Pan Marian zajmuje się zabawkarstwem z inspiracji rodzicami. Wszystkie zabawki wykonuje i maluje ręcznie, wykorzystując bardzo stare wzory. Podczas warsztatu uczestnicy własnoręcznie stworzą drewniane zabawki wzorowane na tych, które wykonywane są na Żywiecczyźnie.
Kiedy: 18.08 – sobota, 13.00-15.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy: warsztaty dla osób pełnoletnich. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty wykonywania karpackiej biżuterii koralikowej – Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej
Biżuteria koralikowa, charakterystyczna jest m.in. dla terenów karpackich. Koraliki splatane w misterne, kolorowe wzory stanowiły charakterystyczną ozdobę dla Łemkiń, Bojkiń, Hucułek, rumuńskich góralek z Karpat Marmaroskich czy Bukowiny. Dzięki warsztatom będzie można wykonać własne ozdoby inspirowane tą tradycją.
Kiedy: 18.08 – sobota, 14.30-16.00
Gdzie: warsztat przy stoisku twórcy
Zapisy: warsztaty dla osób pełnoletnich. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty ręcznego wykonywania rzeźby w korze topoli – Stowarzyszenie Akademia Łucznica
Kora topoli może być doskonałym materiałem, z którego wykonamy wyjątkowe rzeźby. Jak tego dokonać? Wspólnie ze Stowarzyszeniem Akademia Łucznica będziemy mogli wniknąć w tę niezwykłą twórczość, zabierając ze sobą wykonane dzieła sztuki.
Kiedy: 18.08 – sobota, 16.30-18.00
Gdzie: warsztat przy stoisku ośrodka
Zapisy: warsztaty dla osób w wieku 16+. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty plecionkarstwa z korzenia sosny – Raisa Koryakina (Ukraina)
Pani Raisa Koryakina od 1991 roku należy do Ukraińskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Zajmuje się plecionkarstwem z korzenia sosny – jest to tradycja pochodząca ze wsi Myhaliki. Kto chce ją poznać? Zapraszamy na warsztaty!
Kiedy:
18.08 – sobota, 10.00-12.00
19.08 – niedziela, 10.00-12.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy: warsztaty dla osób w wieku 16+. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Warsztaty tworzenia zazdrostek miejskich – Aleksandra Rózga
Uczestnicy pracując nożykami i nożyczkami w papierze pergaminowym, wykorzystując tradycyjne wzory wycinanek polskich lub autorskie pomysły, stworzą użytkową formę ozdobną, tzw. „zazdrostkę – krótką firankę do połowy okna, chroniącą domostwo przed „zazdrosnym okiem przechodniów”.
Kiedy:
17.08 – piątek, 17.00-18.30
19.08 – niedziela, 16.00-17.30
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy: warsztaty dla osób w wieku 16+. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

Rohula – rohuleńko, rabaja zozulieńko – białoruskie pieśni tradycyjne ze wsi Darapiejewicze – Stsepanida Ststepaniuk, moderator Iryna Maziuk
W trakcie warsztatów śpiewaczych uczestnicy spotkają się z tradycją śpiewu ze wsi Darapiejewicze z regionu Białoruskiego Polesia. Poznają zarówno archaiczne obrzędowe śpiewy – rohulki (wiosenne), letnie (żniwne), rodzinne, weselne, jak i bardziej rozpowszechnione liryczne, a wszystko za sprawą wybitnej śpiewaczki z białoruskiego Polesia – Stsepanidy Stsepaniuk, która zaprezentuje pieśni ze swojej wsi przy pomocy Iryny Maziuk – nauczycielki śpiewu i badaczki białoruskiej kultury tradycyjnej.
Kiedy:
warsztaty trzydniowe (deklaracja udziału przez wszystkie 3 dni)
17-18.08 – piątek i sobota, 14.00-17.00
19.08 – niedziela, 11.00-14.00, 16.00 (prezentacja powarsztatowa)
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 5a, I piętro – sala medialabowa
Zapisy: warsztaty dla osób w wieku 16+. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy TUTAJ

ZAPRASZAMY TEŻ NA WARSZTATY DLA DOROSŁYCH BEZ ZAPISÓW:

Warsztaty garncarskie na tradycyjnym kole – Mykola Polyakov
Pan Mykola Polyakov zajmuje się garncarstwem od 1997 roku i specjalizuje się w stylu garncarzy wołyńskich. Należy do Ukraińskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Kto chce zanurzyć ręce w glinie? Wystarczy zajrzeć na stoisko Pana Polyakova.
Kiedy: 17.08 – piątek, 12.00-14.00
Gdzie: warsztat przy stoisku twórcy
Warsztaty otwarte bez konieczności wcześniejszych zapisów.  Zapraszamy osoby pełnoletnie.