3 sierpnia 2017

Muzyczny Jarmark Jagielloński 2017

IMG_9958-fot_Marcin_ButrynW Lublinie podczas Jarmarku Jagiellońskiego (12-15 sierpnia), który jest w tym roku częścią Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin – „Urodzin Miasta”, będziemy mogli podziwiać wyjątkowe koncerty. Ze scen na placu przy Klasztorze oo. Dominikanów usłyszymy muzykę graną przez tradycyjnych muzykantów, jak również tworzoną przez artystów poszukujących inspiracji w tradycji. Wydarzeniem, którego nie można pominąć jest koncert re:tradycja. Artyści tacy jak Kayah, Michał Urbaniak, Antoni „Ziut” Gralak czy Włodek Pawlik zagrają z mistrzami muzyki tradycyjnej.

Muzyczny program Jarmarku Jagiellońskiego otworzy Kapela Maliszów z gościnnym udziałem Krzesimira Dębskiego i Krzysztofa Ścierańskiego. Rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim została założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Grają muzykę tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Gościnnie z Kapelą Maliszów wystąpi Krzesimir Dębski – kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, autor muzyki teatralnej, dyrygent, skrzypek jazzowy oraz lider jazzowego zespołu String Connection, a także Krzysztof Ścierański – gitarzysta basowy krakowskiego zespołu Laboratorium.

 • Kiedy: 12 sierpnia, godz. 19.00
 • Gdzie: Plac przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 1

Pierwszego dnia Jarmarku Jagiellońskiego zagrają także Taraf de Haïdouks. To grupa artystów zwanych „Lautari” (tradycyjnych muzyków), którzy pochodzą z małej rumuńskiej wioski Clejani. W skład grupy wchodzi kilkunastu wybitnych instrumentalistów i śpiewaków. W 1991 roku wydany został ich pierwszy album pod tytułem „Musique des Tsiganesde Roumanie”, który wprowadził zachodnich słuchaczy do bogatego świata muzycznego rumuńskich Cyganów. Obecnie w zespole gra także trzecie pokolenie muzyków, które przejęło od swoich ojców miłość, pasję i niesamowitą zdolność odczuwania i dzielenia się muzyką.

 • Kiedy: 12 sierpnia, godz. 20.30
 • Gdzie: Plac przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 1

Niedzielny wieczór należeć będzie do wykonawców tworzących specjalną produkcję Warsztatów Kultury, projekt re:tradycja, dedykowany miastu z okazji 700-lecia. Na scenie na placu przy Klasztorze oo. Dominikanów wystąpią mistrzowie muzyki i śpiewu tradycyjnego oraz muzycy znani szerokiej publiczności, którzy w swojej działalności artystycznej nawiązywali już do muzyki tradycyjnej. To spotkanie niezwykłych artystów  – osobowości na jednej scenie, w tradycyjnym repertuarze. W koncercie udział wezmą Michał Urbaniak i Kapela Romana Wojciechowskiego, Kayah i Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała i Adamem Słupczyńskim, Włodek Pawlik i Janina Chmiel z Kapelą Butrynów, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic i Antoni „Ziut” Gralak. Koncert poprowadzi Agnieszka Obszańska, dziennikarka Radiowej Trójki oraz Jacek Hałas, muzyk, śpiewak, założyciel Poznańskiego Domu Tańca.

 • Kiedy: 13 sierpnia, godz. 20.00
 • Gdzie: Plac przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 1

W poniedziałek usłyszymy koncert zespołu Odpoczno. Tworzą go muzycy zajmujący się różnymi gatunkami: od muzyki improwizowanej, poprzez alternatywną scenę rockową, aż po polską muzykę tradycyjną. Wspólnym mianownikiem okazała się dla nich muzyka z regionu opoczyńskiego. Starając się zachować oryginalne brzmienie, grupa łączy współczesną improwizację z żywiołowością wiejskiego grania.

 • Kiedy: 14 sierpnia, godz. 19.30
 • Gdzie: Plac przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 1

Poniedziałkowy wieczór to spotkanie z muzyką zespołu Radio Cos. Grupa poprzez swoją działalność promuje tradycyjną muzykę galicyjską. Członkowie zespołu poszukują i badają etnograficzne korzenie regionu Galicji. Niezwykła otwartość, ciepło, entuzjazm i dynamika artystów stwarza wyjątkowy klimat koncertów, przenosząc słuchacza na pełen słońca i dźwięków gorący Półwysep Iberyjski.

 • Kiedy: 14 sierpnia, godz. 20.30
 • Gdzie: Plac przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 1

Wyjątkowym koncertem w kameralnej przestrzeni Warsztatów Kultury, przy ul. Grodzkiej 5a rozpoczniemy ostatni dzień Jarmarku Jagiellońskiego. Pieśni tradycyjne Lubelszczyzny i Kurpi to otwarty pokaz po warsztatach śpiewu prowadzonych podczas Jarmarku Jagiellońskiego przez Agatę Harz (pieśni lubelskie) oraz Genowefę Lenarcik i Olgę Kozieł (pieśni kurpiowskie). Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Masterklasy”.

 • Kiedy: 15 sierpnia, godz. 15.30
 • Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, II piętro

Program muzyczny Jarmarku Jagiellońskiego zakończymy koncertem Sefardix Trio. To klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień. Artyści wykraczają poza stereotypowe traktowanie głosu i instrumentów, poszerzając paletę brzmieniową wykonywanej muzyki. Sefardix Trio snuje muzyczną opowieść opartą m.in. na wątkach sefardyjskich, opowiada o opuszczeniu, namiętności, tęsknocie, ludzkich dramatach i chwilach radości. To muzyczna podróż przez stulecia, opowiadana przez współcześnie żyjących muzycznych maggidów. To podróż po Europie, północnej Afryce, Bliskim Wschodzie i Bałkanach. To muzyczna fikcja oparta na faktach.

 • Kiedy: 15 sierpnia, godz. 20.00
 • Gdzie: Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów, ul. Złota 9

Każdy wieczór od soboty do poniedziałku zamykać będzie Potańcówka Jarmarkowa, czyli taneczna zabawa pod rozgwieżdżonym niebem. Codziennie zabawę otworzy Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, której repertuar stanowią tradycyjne melodie taneczne z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty z regionu lubelskiego. Orkiestra działa jako cykliczny muzyczny projekt edukacyjny w Warsztatach Kultury w Lublinie. W sobotę tańczyć będziemy także przy muzyce Kapeli Barbary Michalec – akordeonistki z Ciszycy Dolnej (woj. świętokrzyskie). Zespół zagra taneczny repertuar znad Wisły – trójmiarowe powiślaki, zawiślaki, podwiślaki, śpiwki, światówki, wędrowce i nieco szybsze oberki i polki. Tego samego wieczora bawić będziemy się też do rytmów zagranych przez Kapelę Jana Fokta (ur. 1936) z Jagodnego (dawne woj. radomskie). W repertuarze kapeli znajdziemy oberki, mazurki, tanga, poleczki, fokstroty, kujawiaki, czyli wszystko to, co się dawniej grało. Ostatnim sobotnim zespołem na Potańcówce jest Dżezbandyta. Grupa wyrosła na powojennych zgliszczach, w czasach gdy wiejskie kapele odkrywały „saksefon”, basówkę i dżaz. W niedzielę zagra Kapela Lipców z Wygnanowa. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych kapel w regionie radomskim. W swoim repertuarze posiada wiele modnych miejskich szlagierów. Po niej na scenę wkroczą Chłopcy z Nowoszyszek. Grają wiejską muzykę Suwalszczyzny i Wileńszczyzny. Niedzielę skończymy przy muzyce Katarzyny Zedel i Sekund Hand – członkinie kapeli szczególnie związane są z tradycjami muzycznymi mikroregionu kajockiego (okolice Przystałowic Małych) oraz okolic Szydłowca. Na poniedziałkowej Potańcówce grać będzie m.in. Kapela Wojciechowska, czyli jedna z najdłużej działających na Lubelszczyźnie kapel, założona w 1926 roku. Mimo wielokrotnych zmian składu osobowego, kapela zachowała muzyczny przekaz międzypokoleniowy i nadal wykonuje melodie tradycyjne dla okolic Wojciechowa. „Na dechach” zobaczymy też Kapelę Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego, która muzycznie reprezentuje region opoczyński. Wieczór oraz cały program Jarmarkowych Potańcówek zakończy zespół Wędrowiec, wykonujący muzykę tradycyjną głównie Mazowsza i Lubelszczyzny.

 • Kiedy: 12-14 sierpnia, godz. 22.00-02.30
 • Gdzie: Plac przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 1

To jednak nie wszystkie muzyczne atrakcje. Na Starym Mieście w ciągu dnia nie zabraknie występów ulicznych Kapeli Bornego z Podzamcza, Orkiestry Dętej ze Zdziłowic, Młodej Harty, zespołu Pogórzanie, Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, Kapeli Wojciechowskiej, Kapeli Ryckiej „Żywioły”, czy litewskiego zespołu Pulkelis, które przez cztery dni będą występować na ulicach Starego Miasta i tworzyć niezapomnianą atmosferę Jarmarku.