Masterklasy 2019

Projekt Masterklasy stwarza tradycyjnym artystom i rzemieślnikom ludowym okazję do rozwoju ich umiejętności i kompetencji.Wśród zajęć zaplanowanych na październik i listopad 2019 r. znajdą się warsztaty dotyczące budowania wizerunku twórcy, pozyskiwania nowych klientów i form zbytu prac, praw autorskich przysługujących rzemieślnikom, projektowania przedmiotów czy bezpiecznego i efektywnego poruszania się w przestrzeni internetu.


Udział w zajęciach mogą wziąć rzemieślnicy i artyści tradycyjni – w pierwszej kolejności do udziału w warsztatach będą kwalifikowani twórcy ludowi. Pozostałe osoby będą przyjmowane w ramach możliwości. Ilość miejsc jest ograniczona. Chętnych do udziału zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem a.turczyn@warsztatykultury.pl lub do kontaktu telefonicznego pod numerem 81 533 08 18. Można zgłosić się zarówno na cały cykl warsztatów, jak i na pojedyncze, wybrane zajęcia. Zajęcia są bezpłatne.

Zajęcia odbywają się w Lublinie, w siedzibie Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5a (sala widowiskowa, II piętro) i ul. Grodzkiej 7 (sala warsztatowa, parter).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REGULAMINBudowanie marki i rozwój działalności twórców ludowych

Spotkanie warsztatowe, na którym przyjrzymy się przykładom i zastanowimy nad potencjałem, jaki daje budowanie marki w dziedzinie rękodzieła, zainspirujemy do poszukiwania nowych możliwości tworzenia produktów, usług oraz doświadczeń, podzielimy pomysłami na nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z odbiorcami.
Kiedy: 5 października, godz. 11.00-18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Prowadzenie: Ewa Duda-Maciejewska i Grażyna Skarżyńska


Prawo autorskie dla twórców ludowych
Warsztaty dla rzemieślników i twórców ludowych, którzy na co dzień borykają się z wyzwaniami prawa autorskiego. Na warsztatach poznają przysługujące im prawa, a prowadząca postara się przekonać ich, że prawo autorskie jest w ich pracy atutem, a nie wadą.
Kiedy: 6 października, godz. 9.00-16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Prowadzenie: Magdalena Miernik


Analiza trendów i nowe wykorzystanie tradycji

Zajęcia będą pretekstem do dyskusji nad obecną sytuacją twórców ludowych oraz zidentyfikowania ich problemów, a także do pracy nad nowymi formami wykorzystania tradycji. Uczestnicy poznają również trendy związane z rzemiosłem tradycyjnym i dziedzinami pokrewnymi. Poznają narzędzia, które mogą wykorzystać w swojej działalności twórczej oraz będą pracować nad stworzeniem ścieżek ułatwiających dzielenie się wiedzą, warsztatem i dziedzictwem kulturowym z kolejnymi pokoleniami.

Kiedy:
12 października – godz. 11.00-18.00
13 października – godz. 9.00-16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a

Prowadzenie: Sebastian Grabowski, Natalia Maria MałeckaRzemiosło a Design – Projektowanie produktu

Podczas warsztatów poruszymy kilka istotnych aspektów dotyczących projektowania – nie tylko przedmiotów. Zastanowimy się, jak w bardziej świadomy sposób podchodzić do własnej pracy, jak podkreślać jej atuty, jak eksponować oryginalność oraz głęboką wartość zakorzenioną w tradycji. Prześledzimy inspirujące przykłady współpracy twórców z instytucjami promującymi tradycyjną

produkcję. Przyjrzymy się przykładom współpracy twórców z projektantami. W praktyczny sposób zapoznamy się z procesem projektowym, wykonamy ćwiczenia rozwijające kreatywność i wyobraźnię w kontekście autoprezentacji oraz pracy nad rozszerzeniem oferty. Zainspirujemy do poszukiwań w obszarach nowego produktu.

Kiedy:

  • 26 października, godz. 11.00-18.00
  • 27 października, godz. 9.00-16.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a

Prowadzenie: Elżbieta Wierdak i Anna Szwaja


Bezpieczne i efektywne poruszanie się w przestrzeni Internetu

Kiedy: 16 listopada, godz. 11:00 – 18:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7
Prowadzenie: Łukasz Gładysz


Fotografia produktowa

Kiedy: 17 listopada, godz. 9.00-13.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a i 7
Prowadzenie: Ignacy Tokarczyk


Debata „Żywa tradycja” i oficjalne zakończenie projektu Masterklasy

Jak twórca z twórcą – twórcy ludowi, ich odbiorcy i współpraca międzysektorowa. Warsztaty Kultury w Lublinie, organizator Jarmarku Jagiellońskiego serdecznie zapraszają do udziału w debacie „Masterklasy – żywa tradycja”, która odbędzie się 17 listopada 2019 w sali widowiskowej na Grodzkiej 5a w Lublinie.

Spotkanie i debatę poprowadzi dr Ewa Klekot, antropolożka sztuki, posiadająca wykształcenie w dziedzinach archeologii i etnografii, zawodowo związana m.in. z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Prezentacje dotyczące własnych doświadczeń przedstawią twórcy: Alena Pelechová (Słowacja, pisankarka, przedstawicielka ÚĽUV – Centrum Produkcji Sztuki Ludowej), Agnieszka Jackowiak (Polska, Nomad Service) i Grzegorz Gordat (Polska, plecionkarz).

Udział w dyskusji wezmą udział m.in. dr hab. Katarzyna Smyk (Przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Alicja Mironiuk-Nikolska (Muzeum Etnograficzne w Warszawie), Ewa Gołębiowska (Zamek Cieszyn), Paweł Onochin (Stowarzyszenie Twórców Ludowych).

Spotkanie będzie okazją do rozmowy o środowisku twórców ludowych oraz debaty na tematy związane z jego funkcjonowaniem. Uczestnicy zastanowią się, w jakim miejscu znajduje się obecnie twórczość ludowa i osoby, które się nią zajmują. W jaki sposób zmienia się podejście rzemieślników do wykonywanego przez nich zawodu oraz jakie są możliwe drogi rozwoju artystów tradycyjnych.

W trakcie spotkania i debaty poznamy zarówno punkt widzenia samych twórców ludowych, jak i etnografów oraz animatorów pracujących na co dzień z rzemieślnikami czy organizacji działających w obszarze podtrzymywania i popularyzacji sztuki tradycyjnej. Przyjrzymy się także temu, jak instytucje współpracujące z twórcami wpływają na kształtowanie kolejnych działań tego środowiska. Zapytamy przedstawicieli organizacji, jak widzą swoją rolę w tym procesie, kim według nich jest twórca oraz jakich odbiorców ma rzemiosło tradycyjne.

Kiedy: 17 listopada 2019, godz. 14.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa
Zapisy: rejestracja za pomocą FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO . Lista miejsc ograniczona. Jeśli lista zgłoszeń przekroczy liczbę wolnych miejsc, organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru uczestników debaty na podstawie informacji podanych w formularzu zgłoszeniowym. Możliwość tłumaczenia spotkania na Polski Język Migowy.