12 września 2019

Masterklasy – warsztaty dla twórców ludowych

Projekt Masterklasy stwarza tradycyjnym artystom i rzemieślnikom ludowym okazję do rozwoju ich umiejętności i kompetencji.Wśród zajęć zaplanowanych na październik i listopad 2019 r. znajdą się warsztaty dotyczące budowania wizerunku twórcy, pozyskiwania nowych klientów i form zbytu prac, praw autorskich przysługujących rzemieślnikom, projektowania przedmiotów czy bezpiecznego i efektywnego poruszania się w przestrzeni internetu.


Udział w zajęciach mogą wziąć rzemieślnicy i artyści tradycyjni – w pierwszej kolejności do udziału w warsztatach będą kwalifikowani twórcy ludowi. Pozostałe osoby będą przyjmowane w ramach możliwości. Ilość miejsc jest ograniczona.

Chętnych do udziału zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem a.turczyn@warsztatykultury.pl lub do kontaktu telefonicznego pod numerem 81 533 08 18. Można zgłosić się zarówno na cały cykl warsztatów, jak i na pojedyncze, wybrane zajęcia. Zajęcia są bezpłatne.

Zajęcia odbywają się w Lublinie, w siedzibie Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5a (sala widowiskowa, II piętro) i ul. Grodzkiej 7 (sala warsztatowa, parter).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REGULAMINBudowanie marki i rozwój działalności twórców ludowych

Spotkanie warsztatowe, na którym przyjrzymy się przykładom i zastanowimy nad potencjałem, jaki daje budowanie marki w dziedzinie rękodzieła, zainspirujemy do poszukiwania nowych możliwości tworzenia produktów, usług oraz doświadczeń, podzielimy pomysłami na nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z odbiorcami.
Kiedy: 5 października, godz. 11.00-18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Prowadzenie: Ewa Duda-Maciejewska i Grażyna Skarżyńska


Prawo autorskie dla twórców ludowych
Warsztaty dla rzemieślników i twórców ludowych, którzy na co dzień borykają się z wyzwaniami prawa autorskiego. Na warsztatach poznają przysługujące im prawa, a prowadząca postara się przekonać ich, że prawo autorskie jest w ich pracy atutem, a nie wadą.
Kiedy: 6 października, godz. 9.00-16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Prowadzenie: Magdalena Miernik


Analiza trendów i nowe wykorzystanie tradycji

Zajęcia będą pretekstem do dyskusji nad obecną sytuacją twórców ludowych oraz zidentyfikowania ich problemów, a także do pracy nad nowymi formami wykorzystania tradycji. Uczestnicy poznają również trendy związane z rzemiosłem tradycyjnym i dziedzinami pokrewnymi. Poznają narzędzia, które mogą wykorzystać w swojej działalności twórczej oraz będą pracować nad stworzeniem ścieżek ułatwiających dzielenie się wiedzą, warsztatem i dziedzictwem kulturowym z kolejnymi pokoleniami.

Kiedy:
12 października – godz. 11.00-18.00
13 października – godz. 9.00-16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a

Prowadzenie: Sebastian Grabowski, Natalia Maria MałeckaRzemiosło a Design – Projektowanie produktu

Podczas warsztatów poruszymy kilka istotnych aspektów dotyczących projektowania – nie tylko przedmiotów. Zastanowimy się, jak w bardziej świadomy sposób podchodzić do własnej pracy, jak podkreślać jej atuty, jak eksponować oryginalność oraz głęboką wartość zakorzenioną w tradycji. Prześledzimy inspirujące przykłady współpracy twórców z instytucjami promującymi tradycyjną

produkcję. Przyjrzymy się przykładom współpracy twórców z projektantami. W praktyczny sposób zapoznamy się z procesem projektowym, wykonamy ćwiczenia rozwijające kreatywność i wyobraźnię w kontekście autoprezentacji oraz pracy nad rozszerzeniem oferty. Zainspirujemy do poszukiwań w obszarach nowego produktu.

Kiedy:

  • 26 października, godz. 11.00-18.00
  • 27 października, godz. 9.00-16.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a i 7

Prowadzenie: Elżbieta Wierdak i Anna Szwaja


Bezpieczne i efektywne poruszanie się w przestrzeni Internetu

Kiedy: 16 listopada 2019, 11:00 – 18:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7, sala warsztatowa (parter)
Prowadzenie: Łukasz Gładysz


Debata i oficjalne zakończenie projektu Masterklasy

Uzupełnieniem części warsztatowej będzie spotkanie otwarte z elementami debaty, które zorganizowane zostanie dla wszystkich zainteresowanych, ze szczególnym naciskiem na obecność wśród uczestników wydarzenia twórców ludowych (w tym osób, które brały udział w warsztatach). Pozostałymi zaproszonymi uczestnikami będą przedstawiciele sektorów kreatywnych, środowisk skupiających twórców ludowych oraz przedstawiciele ośrodków, w których realizowana jest współpraca międzysektorowa. Podczas spotkania poruszona zostanie tematyka współpracy międzybranżowej, przedstawimy dobre praktyki z miejsc, gdzie taka współpraca już funkcjonuje i omówimy problemy, zagrożenia i dobre strony takiej współpracy.

Kiedy: 17 listopada (szczegóły godzinowe wkrótce)
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7