Letnia Szkoła Rzeźby Ludowej

JJ-2010-12.08-Headogun-014 OLYMPUS DIGITAL CAMERA JJ-2010-12.08-Headogun-012 1286437442_rzezba (1)

 

W dniach 10-14 sierOLYMPUS DIGITAL CAMERApnia 2010, w ramach Letniej Szkoły Rzeźby Ludowej odbyły się warsztaty rzeźbiarskie adresowane do uczniów szkół plastycznych, studentów kierunków artystycznych, osób amatorsko zajmujących się rzeźbą oraz instruktorów z całej Polski. Zajęcia obejmowały podstawy teorii oraz praktyczną naukę rzeźby dłutem w drewnie lipowym (rzeźba, płaskorzeźba), a także kurs polichromowania.

Warsztaty poprowadzili twórcy ludowi: Mieczysław Gaja, Anna Padoł, Waldemar Styperek i Mieczysław Zawadzki. Gościnnie obok twórców z Polski, swoje umiejętności zaprezentował Iwan Supruńczyk z Białorusi, który w dniach 12-14 sierpnia poprowadził warsztaty rzeźby wykonywanej przy użyciu siekiery. Warsztatom towarzyszyła wystawa rzeźby ludowej.

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA 1290423342JJ-2010-12.08-M.Myczkowski291

 

Sylwetki twórców:

Mieczysław Zawadzki
Pochodzi z Łukowa. Rzeźby w drewnie nauczył się sam, wzorując się na pracach twórców ludowych. Z czasem wypracował swój indywidualny, rozpoznawalny styl. Tworzy dzieła bardzo różnorodne, od pojedynczych form po złożone wielopostaciowe sceny. Zajmuje się także płaskorzeźbą. Jest czołowym przedstawicielem Łukowskiego Ośrodka Rzeźbiarskiego. Realizuje program „Ginące Zawody” ucząc młodych adeptów sztuki rzeźbiarskiej. Uczestniczył w licznych wystawach i targach m.in.: w Hanowerze, Berlinie, Paryżu, Debreczynie, Sztokholmie. Wielokrotny laureat konkursów: „Sztuka Ludowa Południowego Podlasia”, „Przegląd Rękodzieła Lubelszczyzny”, „A to polskie właśnie”. Otrzymał szereg nagród i odznaczeń za wkład w upowszechnianie kultury ludowej.

Waldemar Styperek
Urodzony w 1949 roku, mieszka w Rudzie koło Grudziądza. Od 1993 Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie rzeźby. Wykonuje prace o tematyce sakralnej – wizerunki Chrystusa Frasobliwego, szopki bożonarodzeniowe, a także sceny z życia polskiej wsi. Słynie przede wszystkim ze swoich polichromowanych aniołków. Jego styl cechuje prostota, oszczędna ornamentyka oraz wyrazista kolorystyka. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, a jego prace znajdują się w licznych kolekcjach zarówno w kraju, jak i za granicą.

Iwan Supruńczyk
Urodzony w 1942 roku w białoruskiej wiosce Tereblicze.
Swoje prace tworzy wyłącznie przy użyciu siekiery. Rzeźbi w olbrzymich klocach drewna różnych gatunków, czasem bezpośrednio w lesie. Jego ulubionym tematem jest folklor i słowiańska mitologia. Tworzy sylwetki bożków, bab, dziadów, a także rzeźby o tematyce sakralnej. Zajmuje się również grafiką. W miejscowości Tereblicze założył Muzeum Etnograficzne, gdzie znajduje się większość jego prac, a także zbiór tradycyjnych narzędzi używanych przy pracy w pobliskich wioskach.

Anna Padoł
Pochodzi z Paszyna. Sztuki rzeźbiarskiej nauczyła się od wujka – Stanisława Poręby oraz innych znanych twórców z ośrodka paszyńskiego. Rzeźbi przede wszystkim w drewnie lipowym, a swoje prace pokrywa bogatą polichromią. Najczęściej tworzy prace o tematyce sakralnej: figury Chrystusa, anioły, postacie świętych. Przez lata wypracowała swój indywidualny, konsekwentny styl. Tworzone przez nią postacie mają zazwyczaj wielkie, spoglądające w dół oczy z charakterystycznym mocno zarysowanym konturem.

Mieczysław Gaja
Rzeźbą zajmuje się od 1976 roku. Jest wybitnym przedstawicielem Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej, gdzie prowadzi zajęcia dla uzdolnionej młodzieży szkolnej. Swoje rzeźby wykonuje w jednym bloku drewna – zarówno pojedyncze figury, jak i złożone, kilkuplanowe kompozycje. Podejmuje tematykę sakralną i świecką. Rzeźby dekoruje motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz bogatą polichromią. Jest laureatem prestiżowej nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego i nagrody Ministra Kultury. Za całokształt twórczości został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP.

ZOBACZ FILM: Letnia Szkoła Rzeźby Ludowej – Jarmark Jagielloński 2010