Letnia Szkoła Koronkarstwa

Koronka, koronka1 której początki mogą sięgać nawet starożytności, ze względu na swoją dekoracyjność zyskała popularność zarówno w europejskiej sztuce sakralnej, jak i świeckiej, dworskiej.

Z czasem koronka zaczęła pojawiać się także na wsiach – nie tylko jako ozdoba wnętrz mieszkalnych, ale także element strojów odświętnych, a w niektórych miejscach także codziennych. Wiadomo, że pojawiała się, w zależności od regionu, już w XIX wieku lub w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Zdarzało się, że dużą rolę w upowszechnianiu koronkarstwa odgrywały szkoły. Na prowadzonych w niektórych z nich zajęciach z robótek ręcznych dziewczęta uczyły się wykonywać koronkę. Podobną rolę spełniały też kursy prowadzone przez siostry zakonne. Powstawały także odrębne szkoły poświęcone wyłącznie koronkarstwu, do których uczęszczały dziewczęta z okolicznych wsi. Z czasem umiejętności te zaczynały być przekazywane z pokolenia na pokolenie lub w obrębie osób mieszkających w najbliższym sąsiedztwie, dając początek ośrodkom koronkarskim, które znamy dzisiaj.

koronka2

Pod wspólnym hasłem „koronka” kryje się wiele zróżnicowanych technik. Wśród nich znaleźć możemy nie tylko wyroby szydełkowe wykonywane różnymi rodzajami ściegów, ale także m.in. koronki klockowe czy czółenkowe. Każda z technik pozwala na uzyskanie innych efektów, które razem z regionalnym zróżnicowaniem wzornictwa czy zastosowań koronki tworzą bogactwo polskich tradycji koronkarskich.

W ramach Letniej Szkole Koronkarstwa, która trwa w tym roku od 16 do 19 sierpnia, będą mieli Państwo możliwość zapoznać się z jedną z pięciu tradycji, które rozwinęły się na terenie naszego kraju. Prowadzące, doświadczone twórczynie ludowe, podczas czterodniowych zajęć podzielą się z uczestnikami warsztatów swoim doświadczeniem i umiejętnościami wyrobu koronek.

Nauczycielkami tymi będą:

p. Eugenia Wieczorek (Jarocin) – koronka czółenkowa (frywolitka);
p. Czesława Lewandowska (Ostrołęka) – kurpiowska koronka szydełkowa ściegiem siatkowym;
p. Mariola Wojtas (Koniaków) – koniakowska koronka szydełkowa;
p. Irena Sapiejka (Sieradz) – sieradzka koronka szydełkowa ściegiem siatkowym;
p. Magdalena Cięciwa (Marcinkowice) – zakopiańska koronka klockowa;

Przy zapisie uczestnik ma do wyboru jedną z pięciu powyższych grup warsztatowych.

Podczas tegorocznej Letniej Szkoły zarówno uczestnicy warsztatów, jak i twórczynie ludowe wezmą także udział w dodatkowych zajęciach prowadzonych przez Urszulę Kulczyńską, projektantkę ubrań i twórczynię marki Cocoon.

Godziny zajęć Letniej Szkoły Koronkarstwa
Warsztaty prowadzone przez twórczynie ludowe:
Czwartek (16.08) – godz. 14.00-18.00
Piątek (17.08) – godz. 14.00-18.00
Sobota (18.08) – godz. 11.00-15.00

Warsztaty prowadzone przez Urszulę Kulczyńską:
Niedziela (19.08) – godz. 10.00-13.00, 14.00-17.00

Miejsce odbywania się warsztatów: Aula Klasztoru o.o. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9.

Warsztaty Urszuli Kuczyńskiej pt. „Tradycyjna koronka i jej wykorzystanie we współczesnym projektowaniu mody” będą zawierały część teoretyczną i praktyczną.

Na pierwszą część składać się będą:

- Krótki film prezentujący, w jaki sposób najwięksi projektanci i światowe domy mody wykorzystują koronkę w tworzeniu kolekcji i kreowaniu mody.

- Zapoznanie ze sposobami i technikami zdobienia z wykorzystaniem tradycyjnej koronki połączonej z koronką współczesną, haftem, zdobienia koralikami, cekinami i innymi elementami dekoracyjnym.

W części praktycznej uczestnicy pod okiem projektantki poznają różne techniki zdobnicze. Każdy z uczestników uszyje bluzkę z baskinką /hiszpankę/ – bluzkę z szerokimi marszczonymi rękawkami wg przygotowanych i udostępnionych na warsztatach form z przezroczystego, transparentnego tiulu oraz ozdobi ją, wykorzystując różne techniki zdobnicze.  Wykorzystane do tego celu zostaną: koronka tradycyjna i współczesna, a także inne elementy dekoracyjne takie jak koraliki perły, cekiny itp.

Urszula Kulczyńska jest projektantką i krawieckim samoukiem, chociaż podstaw uczyła się od swojej babci i ciotki. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie (kierunek – tkanina artystyczna) oraz studia w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS (kierunek – malarstwo), a także studia podyplomowe ze wzornictwa przemysłowego. Projektuje odkąd pamięta. Po studiach pracowała jako projektant dużej marki odzieżowej, a po pewnym czasie założyła własną – Cocoon. Szyje własne kolekcje oraz realizuje zamówienia indywidualne.

Dorobek artystyczny:

XVI Gala Młodych Projektantów Prowokacje 2001;
I Nagroda Indywidualna na V Biennale Tkaniny w Supraślu 2002;
I Nagroda w konkursie dla Młodych Projektantów “Młoda Igła” 2002;
XVIII Gala Młodych Projektantów Prowokacje 2003;
Półfinał “Oskary Mody”- Łódź 2004 r.;
XX Gala Młodych Projektantów Prowokacje 2005
Finał Gryf Fashion Show IV Szczecin 2007
Półfinał Off fashion – Kielce 2007;
Półfinał “Oskary Mody” NEW LOOK DESIGN 2007 na Warsaw Fashion Street 2007;
Półfinał Talent Warsaw Fashion Street, Warszawa, 2008.
Półfinał Oskary Fashion, Warszawa, 2009
Praca na stanowisku projektanta w dużej marce odzieżowej 2010-2011
od 2013 roku twórca, właściciel i projektant marki odzieżowej Cocoon.

REGULAMIN

Zapisy na zajęcia prowadzone w ramach Letniej Szkoły Koronkarstwa rozpoczną się 1 sierpnia o godz. 12.00 przez formularz dostępny TUTAJ.

koronka3koronka4koronka5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LETNIA SZKOŁA KORONKARSTWA: BADANIA TERENOWE

wywiad: Eugenia Wieczorek z Jarocina

wywiad: Czesława Lewandowska z Ostrołęki

wywiad: Zuzanna Ptak z Koniakowa

wywiad: Irena Sapiejka z Sieradza

wywiad: Magdalena Cięciwa z Marcinkowic