Letnia Szkoła Haftu Tradycyjnego

 

HafciarstwoDSC_0803 jest jedną z niewielu form twórczości ludowej tak szeroko praktykowaną w różnych regionach Polski. Haft w kulturze ludowej był wykorzystywany głównie jako element dekoracyjny. Ozdabiano nim serwety, obrusy, bieżniki, wykorzystując bogactwo motywów, kolorów i technik. Po dzień dzisiejszy haft pojawia się jako element dekoracyjny w stroju ludowym, często prezentowanym przez zespoły folklorystyczne. Zdobienia i różnorodność haftu obserwować można w pracach hafciarek z różnych regionów Polski. Każdy z regionów posiada typową dla siebie kolorystykę, motywy roślinne, geometryczne, ściegi i technikę wykonania.

Uczestnicy LDSC_1272etniej Szkoły Haftu Tradycyjnego poznają na warsztatach tajniki haftu pięciu wybranych regionów Polski. Każda z Pań prowadzących pomoże odkryć techniki haftu ręcznego, w którym podstawowymi narzędziami jest igła i nić. Będą to:

- Halina Witkowska – haft Kurpii Białych

- Danuta Niechwiadowicz – haft kaszubski (szkoła żukowska)

- Marianna Dobrowolska – snutka wielkopolska (golińska)

- Zofia Pacan – haft opoczyński

Bogumiła Wójcik – haft krzczonowski

Zapisy na Letnią Szkołę Haftu Tradycyjnego rozpoczną się 15 lipca. Wszystkie informacje dotyczące zapisów wraz z regulaminem zostaną wkrótce umieszczone na stronie Jarmarku Jagiellońskiego.

DSC_3383 DSC_1024 DSC_0909

LETNIA SZKOŁA HAFTU TRADYCYJNEGO: BADANIA TERENOWE

wywiad: Halina Witkowska z Leman

wywiad: Bernadetta Reglińska z Żukowa

wywiad: Marianna Dobrowolska z Michalinowa Trąbczyńskiego

wywiad: Zofia Pacan z Bielowic

wywiad: Bogumiła Wójcik z Olszanki