10 sierpnia 2015

Jarmark Jagielloński dla małych i dla dużych

Lublin to miasto, w którym każdy kamień mógłby opowiedzieć niezwykłą historię. Staromiejskie uliczki pamiętają dawne jarmarki, a renesansowe kamienice są architektoniczną pamiątką po atmosferze tamtych lat.  Podczas Jarmarku Jagiellońskiego każdy, niezależnie od wieku, będzie miał okazję do wsłuchania się w to, co wyszeptałyby zabytkowe mury, gdyby tylko potrafiły.

Małych i dużych zapraszamy w podróż do świata bajek z różnych stron świata. W ciągu 3 dni Jarmarku Jagiellońskiego odkryjemy bajki europejskie, indyjskie, arabskie, australijskie, afrykańskie oraz indiańskie. Klub Bajkopodróżnika – Opowieści Z Czterech Stron Świata prowadzić będzie Michał Malinowski.

Kiedy:
14 sierpnia, godz. 13.00 i 15.00
15 sierpnia,, godz. 12.00 i 13.30
16 sierpnia, godz. 12.00 i 15.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem

 

Z opowieściami i tradycyjną muzyką, w całości poświęconą zwierzętom, z historiami o sprawach, które działy się całkiem niedawno w okolicznych miejscowościach oraz w odległych krainach, a nawet z bajaniami podszytymi dreszczykiem, spotkamy się podczas Jarmarku Jagiellońskiego dzięki Agnieszce Kontnej i Daorientacji. Zabiorą nas ze sobą do świata marzeń, snów, ale także pierwotnych lęków.

Kiedy:
14 sierpnia, godz. 16.00-17.00 – Opowieści i Pieśni o Zwierzętach
15 sierpnia, godz. 16.00-17.00 – Opowieści o Wędrowaniu
16 sierpnia, godz. 13.00-14.00 – Opowieści z Dreszczykiem
Gdzie: Yurta na Błoniach pod Zamkiem

 

Podczas Jarmarku Jagiellońskiego nie zabraknie także improwizacji. Inspiracją do spektakli Legendy Dawnego Miasta – Letniej Sceny Improv będą podania, klechdy, przekazywane z ust do ust przez wieki opowieści, w których główne role, obok lubelskich postaci historycznych, Leszka Czarnego, Pięknej Złotniczanki, Jana Boczarskiego i Nieszczęsnej Rusałki, grają zwyczajni ludzie, mieszkańcy miasta, sąsiedzi, koledzy z pracy, przechodnie i przyjezdni.

Kiedy: 14-16 sierpnia, godz. 17.00-19.00
Gdzie: Dziedziniec Zamku Lubelskiego, ul. Zamkowa 9

 

W piątek i sobotę swoje podwoje  dla najmłodszych otworzy Teatr im. H. Ch. Andersena. Zobaczymy spektakl pt. Latający Kufer i poznamy baśniową historię Hansa i pięknej tureckiej księżniczki, którą ojciec – sułtan – trzyma pod kluczem, by ustrzec przed wywróżoną nieszczęśliwą miłością. Młodzi od razu przypadają sobie do gustu, jednak nie łatwo jest zmienić los zapisany w gwiazdach.

Kiedy:
14 sierpnia, godz. 17.00-18.30
15 sierpnia, godz. 16.00-17.30
Gdzie: Teatr im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1

Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki do odbioru w dniu spektaklu w Warsztatach Kultury, ul. Grodzka 5a

 

„Był raz sobie Julian Tuwim… To nazwisko Wam coś mówi? Że poeta? Że literat? Jak dorośnie – tak! Lecz teraaaz? Teraz to jest mały Julek. Wisus, urwis i w ogóle. Nic nie zapowiada jeszcze, że ma zostać taaakim wieszczem!”. Zapraszamy na spektakl pt. Tuwim Julek – Para buch frazy w ruch przygotowany przez Teatr Małe Mi.

Kiedy: 15 sierpnia, godz. 14.00-15.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem

 

Kto nie pamięta gry w kapsle, kolejności zadań w grze w gumę czy ilości podrzucanych haceli, niech koniecznie przyjdzie na Jarmarkowe Podwórko! Będzie to również okazja, aby poznać gry towarzyskie, które zintegrują całą rodzinę. Zapraszamy do gry w boule, mega bierki czy jengę XXL, odkryjmy kiczke, wielbonia i wiele innych gier i zabaw na nowo.  Odwiedzi nas także Magiczny Port Teatru Wagabunda, który wyjaśni zasady gry w miskówkę, mysz i koty, dźwig, kółko i krzyżyk czy labirynt. Nie zabraknie zabawy z klaunem, gigantomani czyli wielkiej skakanki, wielkich baniek mydlanych, wielkich szczudeł i wielkiej zabawy!

Kiedy: 14-16 sierpnia, godz. 11.00-18.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem