18 stycznia 2019

Jarmark Jagielloński | 16-18 sierpnia 2019

Nawet ktoś, kto codziennie w drodze do pracy przemierza staromiejskie uliczki Lublina, podczas tych krótkich momentów z życia miasta może być zaskoczony. Mowa tu o czterech największych lubelskich festiwalach: Nocy Kultury, Wschodzie Kultury – Innych Brzmieniach, Carnavalu Sztukmistrzów oraz właśnie Jarmarku Jagiellońskim. W tym roku lubelskie święto kultury i sztuki ludowej odbędzie się w dniach 16-18 sierpnia.

To wydarzenie, które zmienia Lublin nie do poznania. Zresztą sprawdźcie sami! Oto jak zmienia się miasto w trakcie Jarmarku Jagiellońskiego. Zapraszamy na tegoroczną edycję wydarzenia!

 

„Najbardziej cieszy mnie możliwość spotkania z ludźmi, którzy mają prawdziwą pasję do tego co robią. Czuć od nich szczerość i radość z tego, że tu są. Poza tym, można się od nich nauczyć nie tylko rzemiosła, ale właśnie podejścia do życia. To jest bardzo otwierające”. Maria, 49 lat, Kraków

Jarmark Jagielloński to festiwal kultury ludowej i tradycyjnej, której przejawy, zarówno te stricte źródłowe, autentyczne, jak i współczesne, poznajemy poprzez muzykę, taniec, śpiew, zabawę, wystawy, warsztaty i działania w przestrzeni miasta.

.

.

Historia Jarmarku nawiązuje do lubelskich jarmarków, których początek sięga XV wieku. Wówczas szlak handlowy przebiegający przez Lublin sprowadzał do miasta kultury świata, podróżników, nomadów, handlarzy. Stąd nazwa projektu – Jarmark Jagielloński. W przeciągu dziesięciu lat istnienia festiwalu projekt ewoluował, stając się przestrzenią, w której prezentowana jest przede wszystkim kultura tradycyjna, wywodzącą się ze wsi, kultura adaptowana, a także ta przekazywana przez artystów działających w miastach.

.

.

Ciekawość i chęć odkrywania przez ludzi nowych kultur, otwartość i serdeczność jaką okazują sobie uczestnicy i odbiorcy Jarmarku Jagiellońskiego, motywuje pracowników Warsztatów Kultury do budowania programu nastawionego przede wszystkim na bezpośrednie relacje między artystami a widzami. Niezwykle istotna jest relacja mistrz – uczeń, nawiązywana podczas licznych warsztatów rzemiosła, śpiewu, tańca czy gry na instrumentach. Jednym z najważniejszych punktów programu od kilku lat jest koncert re:tradycja podczas, którego muzycy znani szerokiej publiczności łączą siły z mistrzami muzyki tradycyjnej, tworząc tym samym zupełnie nową muzyczną jakość.

.

.

Jarmark Jagielloński w Lublinie

16-18 sierpnia 2019, Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem
wstęp wolny

Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin.