Warsztaty tańców bretońskich

Kierujemy zaproszenie do wirującego, transowego kręgu, który porywa wszystkich spragnionych kontaktu z drugim człowiekiem. Kręgu, w którym nikt nie pozostaje anonimowy, a powtarzalny rytm kroków i ruchów połączonych rąk daje poczucie wspólnoty i naturalnej więzi.
Bretania (celtycki region na zachodzie Francji) zachowała po dziś dzień tradycję wspólnego tańczenia tańców, których pochodzenie sięga kilku wieków wstecz. Święto, na którym spotykają się tydzień w tydzień w dziesiątkach miejsc tysiące Bretończyków to Fest Noz, czyli Święto Nocy.
Warsztaty, które proponujemy pozwalają zapoznać się z podstawowymi tańcami Dolnej i Górnej Bretanii, nauczyć się koordynacji ruchowej i trudnej sztuki współtworzenia jednolitego kręgu tańca, a przed wszystkim stawiają za cel wytworzyć w uczestnikach poczucie wzajemnej więzi, dać radość z bezinteresownego spędzania czasu z innymi ludźmi.
Temat warsztatu: tańce w kręgu z Dolnej i Górnej Bretanii, m.in.
– gavotte des montagnes (Gawot Górski)
– plinn
– hanter dro
– an dro
– cercle circassien (Koło Czerkieskie)
– scottish (Szkocki)
– rond de Landeda
– rond de Saint Vincent s/Oust
– ridee 6
– laride 8

Strój, obuwie: tańce bretońskie są dosyć żywe i energetyczne.
Prosimy o lekki, wygodny strój (1-2 warstwy), ciepłe ubiory raczej
niewskazane. Obuwie dowolne – najlepiej na niskim obcasie, nie
polecamy baletek ani obuwia na cienkiej podeszwie!

Przeciwskazania do wykonywania tańców bretońskich: kłopoty ze
stawami skokowymi, kolanowymi, choroby kardiologiczne, kłopoty z
oczami, zaburzenia błędnika.

Warsztaty poprowadzi Tomasz Kowalczyk – romanista, prowadzi Agencję Artystyczną promującą kulturę celtyckiej Bretanii francuskiej w Polsce. Od 1997 r. prowadzi w Polsce warsztaty tańców bretońskich.
Umiejętności zdobywał bezpośrednio w Bretanii podczas warsztatów tematycznych (Centre Amzer Nevez – Ploemeur), nauki w kręgach tanecznych w Pluneret i Lorient, u nauczycieli tańca (m.in. Jean Baron, Solenn Boennec) oraz na licznych fest-noz.
W Polsce związany od początku z Domem Bretanii w Poznaniu, w którym prowadził w latach 1998-2012 cykliczne warsztaty taneczne dla początkujących i zaawansowanych.

Artyści