Warsztaty śpiewu. Pieśni Lubelskie – Grupa męska i żeńska

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Biały głos, nazywany też naturalnym, jest archaiczną techniką wokalną charakterystyczną dla kultur tradycyjnych Europy środkowo-wschodniej. Przetrwał do dziś, choć już w bardzo niewielkim stopniu, także na polskiej wsi. Starodawne pieśni obrzędowe, taneczne, liryczne czy religijne, ożywają i nabierają prawdziwego blasku zaśpiewane białym głosem, czyli tak jak czyniono to przez setki lat.

Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób, które miały już kontakt z tego rodzaju śpiewem, jak i dla początkujących; dla kobiet i mężczyzn.
Warsztaty obejmują pracę z ciałem (technika śpiewu), czyli ćwiczenia oddechowe, pracę nad giętkością aparatu głosowego, otwieranie krtani i rozwibrowywanie rezonatorów. Zajęcia dotyczyć będą również pracy nad repertuarem, przede wszystkim z regionu Lubelszczyzny, którego prowadząca miała okazję uczyć się „u źródeł”, czyli u śpiewaczek i śpiewaków wiejskich (Zofia Sulikowska, Janina Chmiel, Janina Kowalczuk, zespół śpiewaczy z Łukowej I, zespół Jarzębina z Kocudzy, Władysława Małek, Stanisław Fijałkowski) oraz z nagrań archiwalnych i zapisów nutowych. W programie nauka pieśni obrzędowych, w szczególności weselnych, lirycznych, tanecznych, religijnych, ballad oraz kołysanek.

Warsztaty poprowadzi Agata Harz, śpiewaczka i trenerka głosu, która już od lat 90-tych zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu, z powodzeniem wykorzystując je w pracy edukacyjnej i artystycznej, biorąc udział w wielu projektach, od muzyki dawnej poczynając, na współczesnej muzyce eksperymentalnej kończąc. Współtwórczyni awangardowej grupy „Księżyc” (CD „Nów”, „Księżyc”, „Rabbit Eclipse”), wokalistka „Bractwa Ubogich”, pierwszej w Polsce kapeli zajmującej się polską muzyką tradycyjną „in crudo”, wokalistka zespołu „Pies szczeka” oraz „Wędrowiec” (I nagroda na festiwalu Nowa Tradycja). Prowadziła warsztaty m.in. na Taborach Domu Tańca, w Instytucie Kultury Polskiej UW, na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Festiwalu Skrzyżowanie Kultur i innych. Bierze udział w audycjach edukacyjnych organizowanych przez Scenę Kameralną Filharmonii Narodowej. Współpracuje z różnymi artystami m.in. z Remkiem Hanajem (duet liryczny i Nagrania Terenowe Snów), z Barbarą Wilińską (pieśni serbskie), Jackiem Urbaniakiem, Jackiem Hałasem, Darkiem Błaszczykiem (Teatr Polskiego Radia).

Prowadzenie: Agata Harz

Grupa męska i żeńska

Warsztaty realizowane w ramach projektu „Masterklasy”

12.08, sob., godz. 16.00-19.00, Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5, I piętro

13.08, niedz., godz. 11.00-14.00, Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, II piętro

14.08, pon., godz. 16.00-19.00, Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5, I piętro

15.08, wt., godz. 14.00-15.00, Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, I piętro

Zapisy na warsztaty od 1 sierpnia pod numerem tel. 721 958 428. Ilość miejsc jest ograniczona.

15.08, wt., godz. 15.30 Otwarty pokaz powarsztatowy, Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, II piętro

Artyści