Spotkanie z mistrzem. Spotkanie skrzypcowe z Janem Kmitą

Jan Kmita – urodzony w 1936 roku, mieszka w Przystałowicach Małych, wiosce położonej niedaleko Przysuchy. Wybitny skrzypek wykonujący muzykę tradycyjną. Jest samoukiem, a wykonywana przez niego muzyka kajocka posiada niezwykły charakter i melodyjność. Gra przede wszystkim oberki i mazurki. Ma ich w swoim repertuarze około 300. Posiada grono swoich uczniów i miłośników nie tylko gry skrzypcowej, ale i rozmów o muzyce i życiu. Wielokrotnie nagradzany, m.in. kilkukrotnie na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, festiwalach i przeglądach regionalnych. W 2015 roku wraz z kapelą został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga „za zasługi dla kultury ludowej”. W 2017 roku został wydany muzyczny portret muzykanta, album „Jan Kmita. Skrzypek z Przystałowic Małych”, który otrzymał III nagrodę w organizowanym przez RCKL i Polskie Radio konkursie „Fonogram Źródeł” 2017. W 2019 roku otrzymał Nagrodę Radiowego Centrum Kultury Ludowej „Muzyka Źródeł”.

Podczas spotkania będzie okazja rozmowy z Panem Janem i wspólnej gry na skrzypcach melodii kajockich z repertuaru mistrza.

Na spotkanie zapraszamy osoby grające na skrzypcach i posiadające instrument.

Warsztaty bez ograniczeń wiekowych.

Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 30 lipca za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

UWAGA!: Prosimy o punktualne zgłaszanie się na zajęcia. Jeśli o godzinie rozpoczęcia warsztatu nie pojawią się Państwo w wyznaczonym miejscu, rezerwacja jest anulowana, a miejsce na warsztacie przydzielane innym chętnym osobom.

 

Artyści