RÓJ – pszczele historie

Dzień I – „Pszczele Historie”
Osnową dla pierwszego dnia naszej pracy będą bajki i baśnie zapisane przez Oskara Kolberga w XIX wieku. Wspólnie chcemy ułożyć opowieść, a być może epos albo pieśń o pszczołach, który zilustrujemy miniteatrzykiem w formie własnoręcznie narysowanych przez dzieci kolejnych kadrów historii swego rodzaju „opowiadaków”. Być może spróbujemy miodów z pierwszego miodobrania zgodnie ze zwyczajem, że kiedy dzieci pierwsze posmakują miodu – szczęście dla rojów i pasieki jest gwarantowane.

Zapraszamy do udziału w warsztatach „RÓJ” opierających się na polskiej muzyce, sztuce i kulturze tradycyjnej oraz opowieściach zasłyszanych od nieżyjących już pszczelarzy z Lubelszczyzny.
Mawiano kiedyś w okolicach Chełma „pszczeły majut’ takeje duszie jak y lude”. Czy to prawda?
Na pewno pszczoły to jedne z najbardziej magicznych i tajemniczych zwierząt, które fascynowały ludzi i podlegały szczególnym prawom i szczególnej opiece.

Podczas warsztatów będziemy się ROIĆ – czyli zgodnie ze słownikiem języka polskiego nie tylko poruszać się, bawić się w dawne muzyczne zabawy związane z pszczołami, przemieszczać, występować gromadnie, ale także snuć, tworzyć w myślach i w rzeczywistości opowieści, rymowanki, piosenki, a przez to wszystko poznawać dawne, magiczne zwyczaje i prawdziwą, najprawdziwszą ważną rolę pszczół w tradycyjnym i teraźniejszym świecie.
Planujemy wspólnie ułożyć opowieść o pszczołach, którą przedstawimy w formie „opowiadaka” – minitreatrzyku. Chcemy stworzyć domki dla pszczół oraz rojnicę – wielką magiczną żmiję mieszkającą pod ulem, z której według opowieści wiekowych nieżyjących już pszczelarzy z Lubelszczyzny wylatują roje pszczół. Będziemy próbować pierwszego miodu na pomyślność dla pasieki oraz tworzyć pachnące kartki ze stemplami z wosku.
To wszystko – wierzymy w to mocno – pomoże pszczołom w przetrwaniu w naszych trudnych czasach.
Chcemy żeby poprzez warsztaty dzieci zauważały pszczoły i miały na nie szczególne baczenie i dbałość.
Warsztatom będzie towarzyszyła muzyka „na żywo” w tradycyjnym składzie: skrzypce, basy, bęben obręczowy.

Warsztaty od 6 do 11 roku życia.

Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 30 lipca za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

REGULAMIN

ZAPISY 

UWAGA!: Prosimy o punktualne zgłaszanie się na zajęcia. Jeśli o godzinie rozpoczęcia warsztatu nie pojawią się Państwo w wyznaczonym miejscu, rezerwacja jest anulowana, a miejsce na warsztacie przydzielane innym chętnym osobom.

 

Artyści