re:tradycja

re:tradycja

Wyjątkowa produkcja Warsztatów Kultury przygotowana na tegoroczny Jarmark Jagielloński. To spotkanie niezwykłych artystów i osobowości na jednej scenie w repertuarze muzyki tradycyjnej. Do udziału w koncercie zaprosiliśmy znanych twórców z polskiej sceny muzycznej, którzy w swojej działalności artystycznej nawiązywali już do muzyki tradycyjnej. Projekt re:tradycja daje jednak inny wymiar spotkania zaproszonych artystów, twórców muzyki tradycyjnej, tej źródłowej, nie będącej interpretacją „na ludowo”.

W koncercie udział wezmą Michał Urbaniak i Kapela Romana Wojciechowskiego, Kayah i Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała i Adamem Słupczyńskim, Włodek Pawlik i Janina Chmiel z Kapelą Butrynów, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic i Antoni „Ziut” Gralak.

Michał Urbaniak – międzynarodowy uznany skrzypek, saksofonista, kompozytor. Aranżer i odkrywca młodych talentów. Zaliczany do największych gwiazd muzyki jazowej.

Po otrzymaniu w 1971 roku Grand Prix dla najlepszego solisty Jazz Festival w Montreux (Szwajcaria), w 1973 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie mieszka do dziś. Michał Urbaniak stał się znaną na całym świecie gwiazdą jazzu, nagrywając w Nowym Jorku kilka albumów dla Columbia Records, spośród których w szczególności warto wymienić nagranie i wykonanie albumu „TUTU” z największym – Milesem Davisem. Wielokrotnie otrzymywał i kierował zaproszenia współpracy do takich gwiazd muzyki jazzowej jak Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garre, George Benson, Marcus Miller, Jaco Pastorius, Toots Thielmans, Kenny Kirkland, Larry Coryell, Lennie White, Alphonze Mouzon. Jest twórcą, liderem, kompozytorem i aranżerem projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „UrbSymphony” i projektu edukacyjnego UrbanatorDays.

“Don’t Play The Music, Let The Music Play!” Michał Urbaniak 

Michał Urbaniak podczas koncertu re:tradycja wystąpi wspólnie z Kapelą Romana Wojciechowskiego.

Kapela Romana Wojciechowskiego

Kapela muzycznie reprezentuje region opoczyński. Założyciel kapeli, Roman Wojciechowski, naukę gry na skrzypcach rozpoczął w latach 60. Wkrótce potem zaczął grać także na klarnecie i saksofonie w przyzakładowej orkiestrze dętej, z którą występował do lat 90. Oprócz tego muzykował także prywatnie – na weselach i zabawach. Grając na skrzypcach występuje również towarzysząc zespołom obrzędowym, zespołom pieśni i tańca oraz innym grupom. Jak zauważa Ewa Sławińska-Dahlig Wyjątkowo bogaty repertuar, zwłaszcza tańców trójmiarowych (oberków), dobra technika, płynność gry i cechy stylu wykonawczego przejęte od tradycyjnych muzykantów, pozwalają stwierdzić, że Roman Wojciechowski jest obecnie jednym z najwybitniejszych skrzypków regionu opoczyńskiego w województwie łódzkim.

Jest kilkukrotnym laureatem Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, w tym zdobywcą Baszty w 2008 r. W roku 2000 Roman Wojciechowski otrzymał odznakę „Zasłużony działacz kultury”.

W skład kapeli, której doceniany repertuar usłyszymy podczas Jarmarku, wchodzą także bębnista Bogdan Lipski oraz akordeonista Edward Rogowski.

Kapela Romana Wojciechowskiego wystąpi wspólnie z Michałem Urbaniakiem.

Włodek Pawlik – pianista i kompozytor, laureat nagrody Grammy 2014 za płytę „Night in Calisia”. Jest to pierwsza i jedyna w historii nagroda Grammy dla polskiego jazzu. Cechą charakterystyczną twórczości Pawlika jest wyjątkowa łatwość i naturalność, z jaką porusza się w swojej twórczości, posługując się różnorodnymi technikami w komponowaniu muzyki. Jest bez wątpienia mistrzem muzycznego collage’u. Jest laureatem wielu nagród, a jego trasy koncertowe stają się niepowtarzalnymi wydarzeniami (trasa po Australii w 2002 roku ogłoszona została przez magazyn „The Age” jednym z największych wydarzeń roku). Włodek Pawlik jest autorem muzyki do znakomitych filmów m.in. „Wrony” i „Pora umierać” Danuty Kędzierzawskiej czy „Rewersu” Borysa Lankosza (Złote Lwy za najlepszą muzykę na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni).

Spośród wielu jego projektów i płyt można wymienić choćby „Misterium Stabat Mater” na fortepian jazzowy i chór gregoriański, jazzowy projekt Włodek Pawlik Trio „Anhelli”, nagrodzony w 2006 roku przez TVP Kultura w kategorii Muzyczne Wydarzenie Roku (jazz, rock), suitę jazzowa „Tykocin” nagraną z Randy Breckerem w 2008 roku, płytę „Grand Piano”, „Struny na Ziemi” z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza, czy „Włodek Pawlik Trio-America” z 2015 roku, uznaną za bestsellerowy album.

Włodek Pawlik podczas koncertu re:tradycja wystąpi wspólnie z Janiną Chmiel i Kapelą Butrynów.

Kapela Butrynów – rodzinna kapela kontynuująca muzyczne tradycje regionu janowsko-biłgorajskiego i Roztocza Zachodniego. Zainteresowania kapeli skupiają się na dawnej muzyce wiejskiej okolic Janowa Lubelskiego, Kocudzy, Zdziłowic.

Członkowie kapeli od lat podejmują próby ożywienia i wprowadzenia na nowo suki biłgorajskiej do praktyki muzycznej. Sukę traktują przede wszystkim jako instrument akompaniujący śpiewowi, stosownie do jego tradycyjnej roli. Stąd też zainteresowanie ludowymi balladami, kołysankami, pieśniami sierocymi i dziadowskimi, czy kolędami apokryficznymi, które wielokrotnie prezentowali wspólnie z Janiną Chmiel, Stanisławem Fijałkowskim i śpiewaczkami z Kocudzy. Kapela wykonuje również repertuar taneczny m.in. oberki, podróżniaki, krowiarze i polki (pykane, trzęsione, kulawki), w sposób jak najbardziej naturalny i zbliżony do pierwowzoru. Członkowie kapeli są samoukami, grają ze słuchu, zachowując lokalny styl gry przekazany przez tradycyjnych muzykantów regionu, od których nauczyli się wielu melodii. Do tych najznakomitszych należą Bronisław Dudka ze Zdziłowic, Leon Widz z Modliborzyc, Stefan Moskal z Białej, Józef Góra z Krzemienia, a także Bronisław Bida z Gródek i Stanisław Głaz z Dzwoli. Lider kapeli Zbigniew Butryn przez wiele lat grywał w sławnej nie tylko na okolicę, ale również i w Polsce, Kapeli Dudków ze Zdziłowic. Krzysztof oraz Marta Butrynowie są również uczniami Janiny Chmiel i Stanisława Fijałkowskiego, którzy przekazali im szeroki repertuar pieśni. Od 2007 Kapela Butrynów prowadzi Szkołę Suki Biłgorajskiej, w ramach której odbywają się warsztaty muzyczne, spotkania, koncerty i potańcówki. Od 2011 Kapela Butrynów organizuje Festiwal muzyki tradycyjnej „Na rozstajnych drogach”. Zbigniew Butryn jest również budowniczym instrumentów, a w jego Pracowni Instrumentów Ludowych powstają m.in suki biłgorajskie, skrzypce, mazanki, bębenki obręczowe, czy basy. W 2012 roku staraniami Kapeli została wydana płyta „Na rozstajnych drogach”, która otrzymała III nagrodę w konkursie Polskiego Radia na Fonogram Źródeł 2012.www.sukabilgorajska.pl

Kapela Butrynów podczas koncertu re:tradycja wystąpi wspólnie z Janiną Chmiel i Włodkiem Pawlikiem.

Janina Chmiel – wybitna śpiewaczka z Wólki Ratajskiej, powiat Janów Lubelski. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Ojciec Pani Janiny był docenianym skrzypkiem, a mąż, Czesław Chmiel, bębnistą w znakomitej Kapeli Dudków ze Zdziłowic. Pani Janina jest śpiewaczką o oryginalnej, charakterystycznej i głębokiej barwie głosu. Wykonuje pieśni weselne, sieroce, obrzędowe, kołysanki, lirykę, pieśni religijne, pieśni pogrzebowe. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, swoją wiedzę i zamiłowanie do śpiewu przekazuje uczennicom, które często gości w swoim domu.Jej wnuczka Anna odziedziczyła głos i zamiłowanie do śpiewu i chętnie występuje z babcią w repertuarze tradycyjnym.

Janina Chmiel podczas koncertu re:tradycja wystąpi wspólnie z Włodkiem Pawlikiem oraz Kapelą Butrynów.

Kayah – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax, w której wydaje płyty i promuje utalentowanych polskich artystów, takich jak Brodka, Hey, Kroki, Krzysztof Zalewski, Marek Dyjak, Mary Komasa, Nosowska, Skubas, Smolik, Zakopower, Bownik i wielu innych. Jedna z najbardziej rozpoznawanych i docenianych artystek w Polsce. Swój debiutancki autorski album „Kamień” wydała w 1995 roku; do tej pory ma na koncie 11 albumów. W czasie swojej solowej kariery muzycznej otrzymała najważniejsze nagrody muzyczne, w tym dla najlepszej wokalistki, kompozytorki, najlepszego utworu, czy albumu. W 2007 roku wydała DVD „Kayah – MTV Unplugged”, zawierające rejestrację koncertu w ramach słynnego cyklu, do którego została zaproszona jako pierwsza artystka z Europy Środkowo-Wschodniej. Wszystkie jej wszystkie płyty otrzymały status Złotej lub Platynowej. Płyta Kayah „Transoriental Orchestra” to selektywny wybór pieśni żydowskich z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Ta różnorodność geograficzna ma odzwierciedlenie w muzyce, w której słychać brzmienia bałkańskie, perskie, słowiańskie, no i oczywiście żydowskie. To także różne języki, z jakimi musiała zmierzyć się Kayah – śpiewa po hebrajsku, polsku, macedońsku, w jidysz, ladino, arabsku, a za sprawą utworu „Kicy bidy i bokha” autorstwa Papuszy, również po romsku. Współpracuje i współpracowała m.in. z Goranem Bregovicem, Cesarią Evorą, Yasmin Levy, Idanem Raichelem i wieloma polskimi artystami. Po 18 latach od wydania płyty „Kayah i Bregović”, artystka ruszy we wrześniu w trasę koncertową z Goranem, podczas której artyści wykonają utwory z ich wspólnej płyty oraz kilka muzycznych niespodzianek.

Kayah podczas koncertu re:tradycja wystąpi wspólnie z Teresą Mirgą, zespołem Kałe Bała i Adamem Słupczyńskim grającym na tabli.

Teresa Mirga i zespół Kałe Bała – cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy), prowadzi spotkania autorskie, warsztaty śpiewu. Urodziła się i wychowała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze. Tam mieszka do dziś. Wywodzi się z Cyganów Karpackich, jednej z grup cygańskich zamieszkujących tereny Polski.

Teresa Mirga występuje solo, a także z zespołem założonym w 1992 roku. Wykonuje utwory własne, melodie Cyganów węgierskich, pieśni pochodzące od Cyganów na Słowacji i Bałkanach, stare pieśni Cyganów Karpackich.

To artystka prawdziwa, autentyczna, dzieląca się emocjami, historią swojego życia oraz życiem i kulturą Cyganów.

Teresa Mirga i zespół Kałe Bała podczas koncertu re:tradycja wystąpią wspólnie z Kayah i Adamem Słupczyńskim grającym na tabli.

Adam Słupczyński – podróżnik i muzyk, zwiedził wiele stron świata, również tych muzycznych. Grał zarówno w projektach neofolkowych (Rirliel), improwizatorskich (terenNowy), etnicznych (Tam Czyli Tu), sambowych (Bloco Central, Prataouro) oraz indyjskich. Gra na wielu instrumentach perkusyjnych, uczył się m.in. u Davida Saucedo Valle na kongach czy u Shri Keshava Rao Nayak na tabli. Współpracował i występował z takimi artystami jak Anna Jurksztowicz, Milo Kurtis, Kayah.

Adam Słupczyński podczas koncertu re:tradycja wystąpi wspólnie z Kayah, Teresą Mirgą i zespołem Kałe Bała.

Antoni Gralak – trębacz, kompozytor, producent muzyczny www.facebook.com/antonigralak Od lat uznawany jest za jednego z najbardziej oryginalnych polskich muzyków. Swoją trąbką nadał szlif najważniejszej ścieżce polskiego off jazzu lat 80-tych. Nazwisko Gralaka odsyła do legendarnych formacji: Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo, po międzynarodową formację Universal Supersession. Sławę zdobył jako współtwórca potęgi jazz-rockowej formacji Tie Break, którą zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych. Ceniony muzyk sesyjny. Współpracuje z czołówką sceny jazzowej i gwiazdami pop. Nagrywa muzykę filmową i teatralną. Jego twórczość jest wielowątkowa. Dociera do szerokiego grona odbiorców współczesnej muzyki improwizowanej. Prowadzi dwa autorskie projekty Graal i YeShe.

Antoni Gralak podczas koncertu re:tradycja wystąpi wspólnie z Orkiestrą Dętą ze Zdziłowic.

Orkiestra Dęta ze Zdziłowic – Orkiestra Dęta ze Zdziłowic powstała w 1932 r. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był Józef Dudka, skrzypek, który powołany do wojska nauczył się grać także na instrumentach dętych i został członkiem orkiestry wojskowej. Po powrocie do rodzinnej wsi założył orkiestrę przy Ochotniczej Straży Pożarnej i stał się nauczycielem dla miejscowych chłopców, którzy także chcieli dołączyć do orkiestry. Sam miał trzech synów: Bronisława, Leona i Tadeusza, którzy również grali w jej składzie. Drugim kapelmistrzem został najstarszy z synów – Bronisław. Obecnym kapelmistrzem jest Eugeniusz Skrzypek. Na repertuar orkiestry składają się tradycyjne melodie takie jak podróżniaki, oberki, polki, kujawiaki, mazury czy marsze. Orkiestra grywa także fokstroty, czacze, slowfoksy, walczyki itd.

Orkiestra Dęta ze Zdziłowic podczas koncertu re:tradycja wystąpi wspólnie z Antonim Gralakiem.