Potańcówka Jarmarkowa

Zagrają:

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego

Repertuar orkiestry stanowią tradycyjne melodie taneczne z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty – pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych liderów orkiestry i ich nauki u wybitnych muzyków tradycyjnych regionu lubelskiego (Stanisław Głaz z Dzwoli, Bronisław Bida z Gródek i inni).

Orkiestra działa jako cykliczny muzyczny projekt edukacyjny w Warsztatach Kultury w Lublinie.

Pomysł i kierownictwo muzyczne: Ewa Grochowska

Współpraca: Maciej Filipczuk, Przemysław Łozowski, Marcin Kowalczuk

Kapela Barbary Michalec

Barbara Michalec – akordeonistka z Ciszycy Dolnej (pow. opatowski, woj. świętokrzyskie), na kieleckim Powiślu. Na akordeonie gra od wczesnej młodości – grywała na weselach ze swoim ojcem, klarnecistą. Tradycyjny repertuar regionu gra z zachowaniem charakterystycznego stylu wykonawczego – chodzi o niespieszne tempo melodii trójmiarowych, charakterystyczne rubatowanie i zmiany tonacji.

W kapeli Barbary Michalec grają jej uczniowie – muzykanci młodego pokolenia. Zespół zagra taneczny repertuar znad Wisły – trójmiarowe powiślaki, zawiślaki, podwiślaki, śpiwki, światówki, wędrowce i nieco szybsze oberki i polki.

Skład: Barbara Michalec – akordeon, Maniucha Bikont – śpiew, tuba, Olga Kozieł – trąbka, Dorota Murzynowska – baraban, Zuzanna Zimończyk – trąbka, Sébastien Beliah – klarnet, Michał Maziarz – skrzypce

Kapela Jana Fokta

Liderem kapeli i skarbnicą repertuaru jest Jan Fokt z Jagodnego (gm. Przytyk, radomskie) – świetny harmonista, samouk, słynny muzykant weselny. Od młodych lat ma zamiłowanie do muzyki, na harmonii zaczął grać w 1954 roku, w wieku 18 lat.

Grał ze starszym bratem Władysławem, który był dobrym skrzypkiem, od niego się uczył melodii. W latach 60. grali w czwartki i soboty na zabawach, a w niedziele na weselach. Grali do 1965 roku. Potem Jan grywał z innymi muzykantami, w miarę zapotrzebowania. Lubi muzykować również na skrzypcach, a także akordeonie, ale woli grać na harmonii.

W repertuarze ma oberki, mazurki, tanga, poleczki, fokstroty, kujawiaki, wszystko to, co się dawniej grało.

Skład kapeli: Jan Fokt (ur. w 1936 r.) – harmonia trzyrzędowa, Katarzyna Zedel – skrzypce, Sławomir Lesiak – bębenek i baraban

Dżezbandyta

Wyrośli na powojennych zgliszczach, w czasach gdy wiejskie kapele odkrywały „saksefon”, basówkę i dżaz. Szabrownicy, kanciarze i muzykanci, uczestnicy dancingów, szemranych potańców na dechach, wiejskich zabaw i wesel – nie stracili niczego z dawnego stylu grania „pod nogę”. Kradną wiejską muzykę z zakurzonych archiwów, zamkniętych banków, piwnic niepamięci. Oddają tę muzykę potrzebującym, bo jak sami mówią: „Odchodzą stare tradycje, przemijają dawne kultury, lecz nie mijają problemy, z którymi musi mierzyć się człowiek. Muzyka to najlepsza pomoc w trudnych przejściach, a muzykant, mimo że szarlatan i kanciarz, to najlepszy w labiryntach duszy przewodnik!”.
Skład: Harasym Maciej Filipczuk – gajgi, Czarny Piotruś – Michał Ż. – fl, ss, cl, sh

 Maleństwo – Piotr G. – dżaz, Saszka – Jacek H. – cyja, Milan –  Marcin L. gitbas

Artyści