Kapela Zedel/Gromadzka/Rosik

Kapela Zedel/Gromadzka/Rosik

 

Katarzyna ZEDEL – skrzypce, śpiew

Wiesława GROMADZKA – harmonia trzyrzędowa pedałowa, śpiew

Katarzyna ROSIK – bębenek, śpiew

 

Katarzyna Zedel – ur. w 1980 roku w Kępnie, mieszkanka niegdyś Wrocławia, obecnie okolic Szydłowca. Pedagog, pasjonatka chorału gregoriańskiego i muzyki tradycyjnej, muzykantka i tancerka, członkini Stowarzyszenia Schola Gregoriana Silesiensis, śpiewaczka Scholi Mulierum Silesiensis, współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty. Uczennica wiejskich muzykantów z regionu radomskiego, m.in.: Jana Gacy, Jana Fokta, Jana Adamczyka, Wiesławy Gromadzkiej i lubelskiego: Stanisława Głaza, Leona Krzosa i Zbigniewa Butryna, uczennica Piotra Sikory z Kuźnicy k. Przysuchy, twórcy bębenków, basów, skrzypiec, smyczków, futerałów. Od października 2012 pracuje w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Jest członkiem Forum Muzyki Tradycyjnej.

Grywa do tańca na skrzypcach lub bębenku współtworząc kapele z wiejskimi mistrzami oraz z rówieśnikami (obecnie z Katarzyną Rosik i Martą Domachowską), zajmuje się również edukacją muzyki tradycyjnej dzieci i młodzieży.

 

Wiesława Gromadzka – z domu Kołazińska, urodzona w 1949 r. w Zdonkowie k. Przysuchy, obecnie mieszka w Kamieniu Dużym (gmina Wieniawa). Jest jedyną kobietą grającą na harmonii trzyrzędowej pedałowej w regionie radomskim i również najaktywniejszą muzykantką i śpiewaczką. Od swojej młodości grała z ojcem Stefanem w rodzinnej kapeli weselnej Kołazińskich szczególnie lubianej w regionie. Po kilku latach przerwy w graniu wznowiła grę na harmonii i do dziś udziela się podczas okolicznych przeglądów folklorystycznych oraz bardzo chętnie gra muzykę do tańca na zabawach w Wiejskich Klubach Tańca oraz na terenie całego kraju. Świetna nauczycielka, która zaraża pasją do muzyki tradycyjnej nie tylko własne wnuki.

W 2016 roku uhonorowana przez Program 2 Polskiego Radia nagrodą Muzyka Źródeł.
Katarzyna Rosik  – bębni, tańczy, śpiewa. Wiedzę o muzyce tradycyjnej czerpie głównie ze spotkań muzycznych na wsi i badań terenowych. Szczególnie bliska jest jej kultura muzyczna mikroregionu kajockiego (Radomszczyzna). Gry na bębenku uczy się między innymi od Stefana Gacy i Józefa Lipińskiego oraz z nagrań archiwalnych. Wspiera działalność Wiejskich Klubów Tańca, prowadzi portal MuzykaTradycyjna.PL, jest członkiem Forum Muzyki Tradycyjnej, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Stowarzyszenia Domu Tańca, współpracuje ze Stowarzyszeniem „Tratwa”.

Artyści