Kapela Maliszów z gościnnym udziałem Krzesimira Dębskiego i Krzysztofa Ścierańskiego

Rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. KAPELA MALISZÓW tworzy również własne utwory o charakterze polskim, w oparciu o wypracowany już styl. Oprócz muzyki, kapela zajmuje się również budową instrumentów. W pracowni Jana powstają takie instrumenty jak skrzypce, basy, lira korbowa, nyckelharpa, fujarki i wiele innych.

12.08, sob., godz. 19.00-20.30, Plac przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 1

Krzesimir Dębski – kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, autor muzyki teatralnej, dyrygent, skrzypek jazzowy. Lider jazzowego zespołu String Connection, z którym związany jest od 1980 roku. Wielokrotnie nagradzany za dokonania muzyczne i kompozytorskie, otrzymał m.in. I nagrodę na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart (1983), w 1985 w ankiecie amerykańskiego pisma „Down Beat” znalazł się wśród dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata. Wielokrotnie nagradzany za muzykę filmową oraz twórczość dla dzieci (Nagroda Prezesa Rady Ministrów). Poprzez działalność dokumentacyjną i badawczą ojca Włodzimierza, od dzieciństwa miał kontakt z muzyką tradycyjną, źródłową. Nie była ona jednak eksplorowana i włączana w działalność artystyczną. Udział w projekcie filmowym „Szlakiem Kolberga” realizowanym przez TVP Kultura, a następnie w koncercie re:tradycja realizowanym przez Warsztaty Kultury w Lublinie podczas Jarmarku Jagiellońskiego w 2016 roku, zainicjował ponowne spotkanie z muzyką tradycyjną.

Krzysztof Ścierański – gitarzysta basowy, muzyk sesyjny, samouk. Niezwykle bliska jest mu muzyka latynoamerykańska. Interesuje się rytmem i sposobami jego realizacji. W swoich kompozycjach nawiązuje do rytmów afrykańskich, łącząc je z tradycyjną harmonią. Basista krakowskiego zespołu Laboratorium. Na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego przystąpił do zespołu Air Conditions, z zespołem String Connection Krzesimira Dębskiego związany od 1980 roku. Współpracuje  z wieloma artystami m.in. Markiem Radulim, Markiem Napiórkowksim, zespołem Krzak, Grażyną Łobaszewską.