Jej Wysokość Koronka Koniakowska

To wystawa prezentująca prace jednych z najlepszych koronkarek z Koniakowa, uznanych zarówno w swoim środowisku, jak i nagradzanych w licznych konkursach.

Przybliża ona szeroki wachlarz zastosowań koronki, od tych najbardziej tradycyjnych i archaicznych form, jakimi są czepce wykorzystywane w strojach regionalnych, przez serwety i obrusy, aż po współczesne ubrania czy biżuterię.

Koronki te wykonywane są z bawełnianych nici przy użyciu szydełka, a najczęściej spotykanymi wzorami są motywy roślinne w formie kwiatków (różyczek) połączonych łańcuszkiem, tworzącym duże ażury.

Wśród autorek prac pokazanych na wystawie znalazły się:

  • Marta Legierska, 83-letnia mistrzyni koronki, tworząca unikatowe serwety, w których każdym rzędzie znajdziemy inne „kwiotki”. Zabiegu takiego nie stosują żadne inne koronkarki, dzięki czemu prace pani Marty wyróżniają się nie tylko jeśli chodzi o kunszt, ale także wzornictwo.
  • Zuzanna Ptak, która oprócz tworzenia tradycyjnych wyrobów, zajmuje się także wykonywaniem koronkowych parasolek, rękawiczek czy odzieży. Na wystawie zobaczymy jej bluzkę, spódnicę oraz suknię koktajlową, a także ślubną.
  • Lucyna Bytow to kolejna twórczyni, która wprowadziła nowe zastosowania koronki koniakowskiej. Dzięki niej zobaczyć możemy m.in. łapacze snów, które tworzy od 3 lat.
  • Mariola Wojtas, która jest prekursorką wykorzystania lokalnych wzorów i technik koronkarskich do tworzenia biżuterii. To także jedna z dwóch twórczyń wykonujących koronkę z jedwabnych cienkich nici zwanych chirurgicznymi.

Tradycja szydełkowej koronki koniakowskiej, która pielęgnowana jest w tym regionie już od 120 lat, w zeszłym roku doczekała się także wpisu na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ludowe artystki, mimo podążania za nowymi trendami i tworzenia przedmiotów nie tylko pięknych i precyzyjnie wykonanych, ale także użytecznych, nie zapominają jednak o tradycyjnych wzorach ani metodach wyrobu koronek, dbając o przekazywanie tradycji, z której wyrosły.