24 czerwca 2019

Nabór do Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego!

fot. Gutek Zegier (80)

Zapraszamy na sesję weekendową Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego!
Spotkanie jest częścią cyklu przygotowującego do występów podczas festiwalu. 

W weekend 6 i 7 lipca w Lublinie odbędą się warsztaty instrumentalne w ramach prac Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Zajęcia poświęcone będą nauce muzyki tradycyjnej w formie niestylizowanej z Lubelszczyzny. Pracować będziemy metodą przekazu bezpośredniego (granie ze słuchu). Do udziału zapraszamy osoby pragnące rozwijać swoją muzykalność i praktykować umiejętności i pasje muzyczne, grające w stopniu przynajmniej średnio zaawansowanym na instrumentach: skrzypce, basy, wiolonczela, kontrabas, altówka, bębenek obręczowy, baraban, klarnet, trąbka, puzon, tuba, saksofon, flet, akordeon.
Inne instrumenty – do indywidualnego uzgodnienia.

Harmonogram prac:

  • 6 lipca, sobota, godz. 11.00- 15.00 , Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
  • 6 lipca, sobota,  godz. 17.00 – 20.00 sesja plenerowa
  • 7 lipca, niedziela , godz. 11.00 – 15.00 ,   Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a

Wiek uczestników: 15+ (osoby niepełnoletnie za zgodą rodziców)

Zapisy i szczegółowe informacje: zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza on-line

Zgłoszenia przyjmujemy do 3 lipca do godziny 15.00. Decyduje kolejność zgłoszeń, pierwszeństwo udziału w zajęciach mają osoby już zaangażowane w prace Orkiestry.

Należy mieć własne instrumenty. Udział bezpłatny.

Zajęcia poprowadzą:

  • Instrumenty smyczkowe: Maciej Filipczuk – skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W ramach swoich poszukiwań muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz – uczeń oraz zgłębia tajniki archaicznych form muzycznych Mazowsza. Muzykant grający do tańca w formie in crudo oraz lider i współtwórca wielu projektów artystycznych inspirowanych muzyką tradycyjną. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów „Mazurek Vulgaris”, „MetaMuzyka” i „Arche Vivum”. Twórca projektu Maciej Filipczuk & goście weselni, stawiającego na spotkanie tu i teraz i na intensywność muzyki mierzoną ilością potu wyciśniętego z tancerzy.
  • Instrumenty dęte: Marcin Kowalczuk – puzonista i tubista. Muzyk z wykształcenia i zamiłowania. Od wielu lat współpracuje z orkiestrami dętymi na Lubelszczyźnie (Parczew, Lubartów, Ostrów Lubelski, Rossosz, Zdziłowice), obecnie z orkiestrą dętą z Majdanu Grabina i z orkiestrą dętą ze Zdziłowic. Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat muzyki tradycyjnej z Lubelszczyzny. Zasłuchany w oberki i podróżniaki Stanisława Głaza uczy się gry na skrzypcach. Członek Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Członek zespołów m.in Sekta Denta, Chojzes Klezmorim, Słoma i Przedwietrze.
  • Wspólne próby wszystkich sekcji: Ewa Grochowska – prowadzi badania poświęcone stylom śpiewu tradycyjnego i muzyki instrumentalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2001 roku realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową, poświęconą polskiej muzyce tradycyjnej – jest autorką i realizatorką projektów, dedykowanych jej popularyzacji i edukacji w tym zakresie. Uczennica skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych (w latach 2001 – 2013), Stanisława Głaza z Dzwoli (od 2006 r.), miłośniczka kajockiej dynamiki w muzyce instrumentalnej i dawnego śpiewu weselnego, w którym nie ma miejsca na śpiewanie „półgębkiem”. Uczy się tego od wiejskich śpiewaczek z centralnej i południowo-wschodniej Polski. Członkini zespołów: „Tęgie Chłopy”, „Z lasu”, „Warszawa Wschodnia”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 i 2014 r. Kierownik artystyczny Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego.