Wojtek Mazolewski

Fot. Łukasz Kohut

Polski gitarzysta basowy i kontrabasista jazzowy, kompozytor, jeden z współtwórców yassu. Występował w formacjach yassowych Inżynier Kaktus i Arythmic Perfection. Zyskał popularność jako lider Pink Freud, Bassisters Orchestra, Freeyo i Wojtek Mazolewski Quintet.

Jego muzyczne działania dały początek boomu polskiej muzyki jazzowej na początku XXI wieku, a niekonwencjonalna, jak na warunki sceny rodzimego jazzu aktywność, wpłynęła na nową lokalizację tego gatunku muzycznego, przede wszystkim w świadomości młodego słuchacza.

Muzyczny partner m.in. Pete’a Warehama, Dennisa Gonzalesa, Tima Berne, Wojtka Waglewskiego, Lecha Janerki, Fisza, Emade, Mikołaja Trzaski, Tymona Tymańskiego. Autor muzyki filmowej i teatralnej. Prowadzi autorską audycję w Polskim Radio oraz w Chilli Zet.

Prowadząc swój sztandarowy zespół Pink Freud, wydał w 2007 roku w Universal Music Polska album zatytułowany „Punk Freud”, rozpoczynając tym samym przełom w recepcji jazzu w Polsce, którego echa brzmią do dziś. Album odniósł duży sukces artystyczny i komercyjny. W recenzjach można znaleźć opinie: „to muzyka radykalna(…), jazz z najwyższej półki” – Piotr Iwicki, „Gazeta Wyborcza”, „Z nadziei polskiego jazzu Pink Freud zmieniają się w jego główną siłę” – Jacek Skolimowski „Przekrój”.

Potem, w 2008 roku, dokonując charakterystycznej dla siebie volty, wydał, w tej samej wytwórni, płytę „Grzybobranie”, nowoczesną wariację na temat klasyka polskiego jazzu, „Winobrania” Zbigniewa Namysłowskiego. W międzyczasie nawiązał współpracę z numerem jeden rodzimego hip hopu, tandemem Fisz Emade i wydał z nimi, jako Bassisters Orchestra, płytę pod tym samym tytułem. W 2009 r. zmienił skład osobowy Pink Freud oraz Wojtek Mazolewski Quintet i otworzył nowy rozdział swojej muzycznej biografii. „Monster of Jazz”(2010) – (album wydany także w Japonii przez wytwórnię „This Time Records”), „Horse and Power”(2012), „Smells Like Tape Spirit” (2011), „Wojtek w Czechosłowacji” (2012) oraz „Polka” (2014, Status Złotej Płyty) to albumy, które nie tylko odniosły sukces wydawniczy, ale przede wszystkim zaowocowały trasami koncertowymi w Japonii, Korei Południowej, Chinach, Brazylii, Kolumbii, Peru, Chile, Argentynie, Meksyku, Maroko, Niemczech, Austrii, Belgii, Francji, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Węgrzech, Szwecji, Słowenii, Słowacji, Czechach, Ukrainie, Rumunii. Wśród największych sukcesów koncertowych Wojtka Mazolewskiego należy wyróżnić występ Pink Freud podczas Sziget Festival 2012 na Węgrzech. Koncert formacji Wojtka Mazolewskiego został umieszczony na 2. miejscu w holenderskim rankingu najlepszych koncertów festiwalu zaraz po The Roots, wyprzedzając takie gwiazdy jak Snoop Dogg i Korn.

Wojtek Mazolewski Quintet jako pierwszy zespół jazzowy znalazł się na Liście Przebojów Programu Trzeciego, gdzie utwór „Newcomer” z płyty Smells Like Tape Spirit utrzymywał się w zestawieniu przez kilka tygodni. Kolejny album „Wojtek w Czechosłowacji” został wydany w 2011 r. Płyta zawojowała listy przebojów. Na Liście Przebojów „Trójki” znalazły się aż 3 kompozycje, które łącznie okupowały ją przez 41 tygodni. Utwór „Nionio” stał się ulubieńcem DJ-ów i zadomowił się na playlistach stacji radiowych. Ostatni autorski album Polka uzyskał w Polsce status Platynowej Płyty, a album doczeka się w wakacje edycji światowej Polka Worldwide Deluxe Edition.

Mazolewskiego wielokrotnie doceniały również media, nagradzając jego talent muzyczny. Przyznano mu m.in. dwukrotnie nagrodę III Programu Programu Trzeciego Polskiego Radia: za album Pink Freud „Monster of Jazz” oraz za „Smells Like Tape Spirit”. Wojtek Mazolewski Quintet zwyciężył trzykrotnie (2007, 2008, 2010) w prestiżowej ankiecie magazynu Jazz Top w kategorii najlepszy zespół elektryczny, od kapituły Stowarzyszenia Melomani otrzymał dwukrotnie (Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet) Jazzowego Oscara czyli nagrodę Grand Prix Jazz Melomani.

Zespół Pink Freud otrzymywał także nagrody festiwali filmowych.

Nagrodę Yach na festiawlu Yach Film 2005 w kategorii „Inna Energia” za teledysk do utworu „Come as you are”; Grand Prix festiwalu Yach Film 2007 za teledysk do utworu „Dziwny jest ten Kraj” otwierający album „PUNK FREUD”; nagroda na festiwalu Northernwave w Islandii za teledysk do utworu „Dziwny jest ten Kraj”.

Wojciech Mazolewski skomponował muzykę do dwóch bestsellerowych audiobooków Blade Runner (Philip K. Dick)  i Karaluchy (Jo Nesbo) wydanych przez Audioteka.pl.

category Koncerty

17.08.2018 19:30

Koncert re:tradycja