Raabygg

Fot. May-Linn Mersland Haugen

Dziewczyny z Raabygg biorą Cię za rękę i prowadzą różnorodnymi ścieżkami muzyki ludowej prosto z wiosek południowej Norwegii. Jest ona chropawa, delikatna, taneczna, zabawna i piękna. Trio gra na kilku instrumentach i proponuje wyjątkowe muzyczne aranżacje.

Raabygg miały okazję spotkać wielu starych bohaterów południowej Norwegii, z regionu znanego również jako stary Raabyggelaget. Uczyły się grać w salonach swoich domów, słuchając baśni przy stołach z szydełkowanymi obrusami.

Po pięciu latach spędzonych razem, występy na żywo Raagybb zyskały bardzo dobrą reputację. Grupa zagrała wiele koncertów indywidualnych oraz w ramach festiwali. Kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja, grają też na potańcówkach.

W 2016 roku zespół wygrał nagrodę ”open class” w konkursie Landskappleiken (Narodowy Konkurs Muzyki Ludowej w Norwegii) w Vågå, a jesienią zagrał w norweskiej Operze Narodowej. W październiku 2016 dziewczyny wydały swój debiutancki album Ein etter far, wyprodukowany przez Annbjørg Lien i wydany przez Etnisk Musikklubb. Raagybb, jako jedyny zespół grający muzykę ludową, zostały zaproszone do zagrania na festiwalu pokazów muzycznych Sørveiv w Kristiansand – wydarzeniu prezentującym głównie artystów gatunku pop i rock. W 2017 pojawiły się na takich festiwalach jak Folkemusikkveka at Ål, Telemark Festival, Setesdal Festival, Jørn Hilme-stemnet i Rekordfestivalen. W zeszłym roku zagrały również koncert pokazowy na wydarzeniu Folkelarm w Norwegii. Tej jesieni wraz z chórem Kristiansand Frikirkes będą nagrywać album świąteczny, a w 2019 roku planują wydać drugi krążek.

Skład zespołu
Johanne Flottorp – Skrzypce Hardangera, wokal, perkusja
Tuva Færden – Skrzypce Hardangera, wokal, lira
Sigrid Kjetilsdotter Jore – wokal, cytra, drumla

category Koncerty

19.08.2018 20:00

Raabygg