Maria Pęzik

Fot. P.Baczewski

Maria Pęzik (ur. 1943) śpiewaczka

Jest jedną z najbardziej utalentowanych śpiewaczek z Gałek Rusinowskich. Śpiewa
w regionalnej gwarze przy wykorzystaniu techniki typowej dla muzyki wiejskiej. Jej bogaty repertuar obejmuje pieśni związane z obrzędowością rodzinną oraz rokiem liturgicznym, towarzyszące pracom domowym i polowym, kołysanki, ballady, a także niezliczoną ilość przyśpiewek.

Wychowała się we wsi, w której śpiew stanowił nierozerwalną część codziennego życia, co znacząco wpłynęło na jej osobowość. Naturalną formą wypowiedzi jest dla niej muzyka. Przy niej też wyraźnie się ożywia, a jej nogi wręcz „rwą się” do tańca.

Pod koniec lat 70. została członkinią założonego w Gałkach Rusinowskich zespołu „Zakukała kukułeczka”. Od tego momentu swoje umiejętności wokalne prezentowała głównie
na scenie, zdobywając uznanie również w śpiewie solowym. Jako znakomita tancerka była
też wyróżniana w konkursach tradycyjnego tańca ludowego.

Od 2012 roku należy do działającego pod kierownictwem Marii Siwiec zespołu „Gołcunecki”, w skład którego wchodzą również: Zofia Kucharczyk, Jadwiga Dziedzic, Maria Oracz oraz Zofia Bykowska. W 2013 roku „Gołcunecki”, jako pierwszy w historii zespół z regionu radomskiego, zdobył na 47. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą nagrodę główną „Basztę”.

Nagrody indywidualne:
- nagroda dla Marii Pęzik i Tadeusza Pęzika w VI Wojewódzkim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Radomiu (Radom, 1990 r.)
– I nagroda w 11. Wojewódzkiej Biesiadzie Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych w kategorii śpiewaków (Zwoleń, 1994 r.)
– nagroda w IV Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich (Maciejowice, 8-9.06.1996 r.)
– „Złote Basy” w XVI Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich w kategorii: solistów instrumentalistów (Maciejowice, 13-14.06.2009 r.)
– I nagroda w XX Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich (Maciejowice, 08.06.2013 r.)
– I nagroda w XXI Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich (Maciejowice, 07.06.2014 r.)
– laureatka w 32. Biesiadzie Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych (Zwoleń, 25.10.2015 r.)
– I nagroda w XXIII Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich, „Powiślaki” (Maciejowice, 04.06.2016 r.)

W koncercie pani Maria Pęzik wystąpi z paniami ze swojego zespołu „Gołcunecki”: paniami Marią Siwiec i Marią Oracz oraz z towarzyszeniem kapeli Braci Pańczaków z Adamem Tarnowskim.

category Koncerty

17.08.2018 19:30

Koncert re:tradycja