Polska

Polska

Kapela Romana Wojciechowskiego

Kapela muzycznie reprezentuje region opoczyński. Założyciel kapeli, Roman Wojciechowski, naukę gry na skrzypcach rozpoczął w latach 60. Wkrótce potem zaczął grać także na klarnecie i saksofonie w przyzakładowej orkiestrze dętej, z którą występował do lat 90. Oprócz tego muzykował także prywatnie – na weselach i zabawach. Grając na skrzypcach występuje również towarzysząc zespołom obrzędowym, zespołom pieśni i tańca oraz innym grupom. Jak zauważa Ewa Sławińska-Dahlig Wyjątkowo bogaty repertuar, zwłaszcza tańców trójmiarowych (oberków), dobra technika, płynność gry i cechy stylu wykonawczego przejęte od tradycyjnych muzykantów, pozwalają stwierdzić, że Roman Wojciechowski jest obecnie jednym z najwybitniejszych skrzypków regionu opoczyńskiego w województwie łódzkim.

Jest kilkukrotnym laureatem Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, w tym zdobywcą Baszty w 2008 r. W roku 2000 Roman Wojciechowski otrzymał odznakę „Zasłużony działacz kultury”.

W skład kapeli, której doceniany repertuar usłyszymy podczas Jarmarku, wchodzą także bębnista Bogdan Lipski oraz Radosław Biniek – harmonia trzyrzędowa polska.

Podczas koncertu re:tradycja Kapela Romana Wojciechowskiego wystąpi wspólnie z Michałem Urbaniakiem.

a.

category Koncerty

13.08.2017 20:00

re:tradycja

category Potańcówki

14.08.2017 22:00

Potańcówka Jarmarkowa