Anna Chuda

Fot. Klaudiusz Chrostowski

Anna Chuda jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktywnych artystek ludowych mikroregionu Biskupizny. To wybitna śpiewaczka, tancerka i gawędziarka ludowa. Rozmiłowana w Biskupiźnie od dzieciństwa, przejęła od poprzednich pokoleń ogromny zasób wiedzy o biskupiańskich zwyczajach i imponujący, liczący kilkaset utworów, repertuar tradycyjnych pieśni i przyśpiewek. Całym tym zasobem niezwykle chętnie dzieli się z innymi przy różnych okazjach.

Współpracuje m.in. z lokalnymi parafiami przygotowując oracje okolicznościowe w czystej biskupiańskiej gwarze. Wspierając działania samorządu i organizacji pozarządowych zajmuje się opracowywaniem scenariuszy imprez, prowadzeniem warsztatów czy też doradzając w zakresie poprawnego zastosowania różnych elementów tradycji (np. strojów ludowych, wzorów haftów itp.).

Będąc jedną z najważniejszych depozytariuszek tradycji kulturowych Biskupizny, bardzo ceni sobie możliwość przekazywania swojej wiedzy dzieciom i młodzieży. Najczęściej robi to nieodpłatnie np. pomagając w próbach działających w gminie Krobia dziecięcych i młodzieżowych zespołów folklorystycznych, poszerzając ich repertuar śpiewaczy i ucząc tańców. Z wybranymi uczniami i uczennicami niemal co roku gości na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym prezentując się w konkursie „Duży-Mały”.

Bez wahania uczestniczy we wszelkich działaniach, których efektem jest promocja bądź wzmocnienie biskupiańskiego folkloru. Poza działalnością czysto tradycyjną wspiera inicjatywy inspirowane folklorem, takie jak pokaz mody z kreacjami wykorzystującymi elementy biskupiańskiego stroju, czy występ na wspólnym koncercie z folkową formacją Dagadana.

Od blisko czterdziestu lat Anna Chuda związana jest z Biskupiańskim Zespołem Folklorystycznym z Domachowa i Okolic, a od szesnastu zasiada w jego zarządzie. Kierując pracami rady artystycznej zespołu odpowiada za opracowywanie scenariuszy występów oraz dokładne zachowanie elementów tradycji. Razem z zespołem koncertowała na terenie całego kraju na takich imprezach jak Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” w Warszawie, festiwale w Rzeszowie i w Płocku, Dudaski Tłusty Czwartek w Zakopanem oraz za granicą – w Niemczech, na Węgrzech czy na Litwie. Również indywidualnie brała udział w wielu koncertach i festiwalach, wielokrotnie zdobywając nagrody na wspomnianym już Festiwalu w Kazimierzu, czy w Konkursie Muzyków Ludowych w Kopanicy.

Za swoją niestrudzoną pracę na rzecz podtrzymania i promocji biskupiańskiego dziedzictwa uhonorowana została tytułem „Zasłużony dla Gminy Krobia” w 2011 roku. Obecnie jest ona jednym z filarów tego dziedzictwa, w dużej mierze dzięki jej działaniom pozostaje ono ciągle tak żywe i bogate.

category Koncerty

17.08.2018 19:30

Koncert re:tradycja