Potańcówka Jarmarkowa

Zagrają:

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego

Repertuar orkiestry stanowią tradycyjne melodie taneczne z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty – pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych liderów orkiestry i ich nauki u wybitnych muzyków tradycyjnych regionu lubelskiego (Stanisław Głaz z Dzwoli, Bronisław Bida z Gródek i inni).

Orkiestra działa jako cykliczny muzyczny projekt edukacyjny w Warsztatach Kultury w Lublinie.

Pomysł i kierownictwo muzyczne: Ewa Grochowska

Współpraca: Maciej Filipczuk, Przemysław Łozowski, Marcin Kowalczuk

Kapela Wojciechowska

To jedna z najdłużej działających na Lubelszczyźnie kapel. Została założona w 1926 roku i początkowo w jej skład wchodziło jedynie podstawowe instrumentarium charakterystyczne dla regionu – skrzypce i bębenek. Szybko pojawiły się w niej także instrumenty dęte. Mimo wielokrotnych zmian składu osobowego kapela zachowała muzyczny przekaz międzypokoleniowy i nadal wykonuje melodie tradycyjne dla okolic Wojciechowa oraz te, które zostały zaczerpnięte do repertuaru kapeli przez jej pierwszych członków. Oprócz grania na weselach i zabawach, kapela występowała także w lokalnych widowiskach czy uświetniając wydarzenia gminne i parafialne. Była także doceniana na przeglądach muzyki ludowej.

W wykonaniu Kapeli Wojciechowskiej usłyszeć możemy m.in. podróżniaki, oberki, polki czy walczyki.

Kapela Romana Wojciechowskiego

Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego muzycznie reprezentuje region opoczyński.

Założyciel kapeli, Roman Wojciechowski naukę gry na skrzypcach rozpoczął w latach 60. Wkrótce potem zaczął także grać na saksofonie w przyzakładowej orkiestrze dętej, z którą występował do lat 90. Grając na skrzypcach towarzyszy zespołom obrzędowym, zespołom pieśni i tańca oraz innym grupom. Jest kilkukrotnym laureatem Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, w tym zdobywcą Baszty w 2008 r.

W skład kapeli wchodzą także Bogdan Lipski, bębnista oraz Edward Rogowski, akordeonista.

Wędrowiec

Zespół wykonujący muzykę tradycyjną głównie Mazowsza i Lubelszczyzny.

Melodie i pieśni poznane ze zbiorów Oskara Kolberga, nagrań archiwalnych oraz zebrane podczas spotkań z poznanymi muzykantami czy śpiewaczkami interpretowane są przez członków zespołu zachowując surowy styl wykonywania ludowego.

Skład: Agata Harz – śpiew, statki wodne, narzędzia; Emilia Herda – śpiew, baraban, bębenek, statki wodne, narzędzia; Remigiusz Hanaj – lira korbowa, skrzypce, zabawki, hodowla dźwięków; Piotr Herda – skrzypce, altówka, zabawki

Kapela Bornego z Podzamcza

Działa od wiosny 2012 r., grając polską muzykę tradycyjną. Korzystają z takich instrumentów jak skrzypce, suka, basy dłubane i bęben obręczowy. Materiał czerpią przeważnie od mistrzów Roztocza Zachodniego: Stanisława Głaza, Bronisława Bidy, Stanisława Fijałkowskiego, Leona Krzosa, Zbigniewa Butryna oraz ich długoletnich uczniów. Kapelę interesuje surowe brzmienie muzyki i bliska interakcja z odbiorcą. Można ich spotkać zarówno na miejskich, jak i wiejskich potańcówkach.

Artyści